annas

Kdy u nás skončily míry jako palce,stopy,sá­hy,lokty a byly nahrazeny metry,centimetry a milimetry?

Dáte si občas žejdlík piva? Kolik to je?

Nejlepší odpověď
vagra

23. července 1871 byl v Rakousko-Uhersku přijat zákon, který nařizoval postupný přechod na mezinárodní desetinnou soustavu metrických měr a vah
Žejdlík = 0,484 l,holba =0,707 l a např. věrtel, byl 2,8 l.

Zdroj: V.E.- upraveno

Další odpovědi
tuCZek

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sou­stava_SI

hanulka11

žejdlík je necelý půllitr, nějak od r. 1962 se změnila měrná soustava

Drap

Jak je uvedeno výše jen rok 1962 neni pravdivý, to se začala používat soustava SI. Ovšem , metr, centimetr atd. se používalo v naších zemích již dlouho před tím. Nepodařilo se mi zjistit od kdy, ale vímurčitě že se to používalo již mezi válkami. Po válce používali palce snad pouze instalatéři u trubek.