marťa382

Kdy Slováci používají ,,rátať´´ a kdy ,,počítať´´?

V Hlasu Československa se moderátorka Tina bavila s jedním soutěžícím něco ve smyslu: Rátal si,že budeš tak vysoko? A on něco jako: S tím jsem nepočítal.
Napadlo mě,jestli to není třeba že počítat něco je ,,rátať´´ a počítat s něčím je ,,počítať´´. Ale to by nesedělo, protože v tom stejném významu použili 2 slovesa.
Jak to teda je? Kdy používají ,,rátať´´ a kdy ,,počítať´´?

Nejlepší odpověď
arygnoc

možnosti:

rátať:

  • (koho, čo) zisťovať počet, množstvo, počítať;
  • hovor. vykonávať počtové úkony, počítať (nevie (ani) do troch rátať – je hlúpy, nevyzná sa v ničom;);
  • počítať, zahrnovať, započítavať, zaraďovať niekam;
  • počítať s niekým al. niečím, brať do úvahy niekoho, niečo, prihliadať na niečo, spoliehať sa na niekoho, na niečo;
  • uvažovať, myslieť, predpokladať, kalkulovať (Žatva sa ukázala o tretinu slabšou, ako rátali.);
  • pokladať, mať (Bol by si to azda za hanbu rátal, že ich nevládal zadržať.);
  • požadovať istú peňažnú sumu, účtovať (Za klčovanie si budeme rátať riadny plat.);
  • prisudzovať (nik by mu nerátal štyri roky.).

rátať sa:

  • zaraďovať sa niekam, medzi niekoho, počítať sa (Nerád sa rátal medzi remeselníkov.);
  • pokladať sa, mať sa (Pomysli si, že sa za šťastného rátať môže, kto takýto poklad dostane.);
  • (zriedkavo) vyrovnávať si účty (napr. bitkou).

počítať:

  • zisťovať počet, rátať: p. peniaze, p. prítomných
  • vykonávať, riešiť počtový, matematický úkon, rátať: p. trojčlenku, rovnicu
  • mať na zreteli, predpokladať, rátať: naisto som p-la s tvojou účasťou
  • myslieť, mieniť, rátať: nep-l, že sa to tak zle skončí
  • zaraďovať, zahŕňať, rátať: p-li ho medzi seba, p-l sa za priateľa
  • požadovať istú sumu, účtovať, rátať: p-l za každý kus 5 korún
  • hodnotiť, posudzovať, pokladať, rátať
  • všetko al. veľa všeličoho poprečitovať, prečítať.

Doplňuji:
zdroj:
Krátky slovník slovenského jazyka 4., doplnené a upravené vydanie. Redigovali: J. Kačala – M. Pisárčiková – M. Považaj. Bratislava: Veda 2003.
Pravidlá slovenského pravopisu 3., upravené a doplnené vydanie. Red. M. Považaj. Bratislava: Veda 2000.

Další odpovědi
anonym

Viem si zrátať, s čim a kým mám počítať.
Viem si spočítať, s čím a kým mám rátať.

Obidve vety sú na Slovensku rovnocenné. Viacmenej záleží na oblasti Slovenska, kde sa viac používa jeden alebo druhý výraz.
Arygnoc to síce napísal podľa slovníka (škoda, že nenapísal, ktorého), ale, žiaľ málokto v hovorovej slovenčine si otvorí slovník a použije patričný výraz.

bolak

Nejsem slovák, neumím slovensky, nerozumím slovenštině. Ale hádám že NErátat se u nich moc nenosí… Myslím ten zápor. Když se koukneš do googlu, tak na výraz „rátat“ najdeš 313.000 odkazů a na „nerátat“ jenom 27.
Doplňuji:

Když vidíš mravence, tak taky řekneš „jé ten je ale malý“ a né „jé ten je ale neveliký“.

A pak na něj šlápneš.

Ar

Sováci rátajů a češi počítají, je to stejné jako se na slovensku hovorí a v česku říká. Jen záhoráci ríkajů :)

jmhad

Jak říká AR-ale proč by Slovák nemohl použít slovo nepočítal,kdy oni,na rozdíl od nás, naše pořady či filmy v televizi nedabují,poslou­chají je v češtině.