Kelt

Kdy si můžete sebevědomě říci, že ovládáte cizí jazyk?

Dobrý den. Znalost jazyka předpokládá, poslouchat, mluvit, číst a psát v daném jazyce a pokud možno rozumět o čem se jedná. Když není možnost denně s někým mluvit, ale cvičíte si jazyk například překladem textu písně nebo článku a musíte nějaké slovíčko vyhledávat, ale jinak chápete obsah textu, protože hodně slovíček znáte. Je zde nějaké měřítko ve znalostech jazyka? Přečtu Shakesperea v originále bez použití slovníku – jsem jednička, při překladu textu nějaké současné americké skupiny na A4 musím používat 20 x slovník a ještě nechápu smysl textu? Jak to vidíte Vy? Děkuji Vám za názory a odpovědi.

Nejlepší odpověď
dudu

V okamžiku kdy v tomto jazyce začneš myslet – např. nebudeš muset v češtině vytvořit věru a pak ji v duchu překládat a většinou si až dodatečně uvědomíš, že cizí film běží v originále. Mně se to podařilo pouze ve slovenštině a ruštině.
Doplňuji:
pardon: „větu“

Další odpovědi
RyuzakiKate

Jak říká dudu, ale ještě bych dodala, že hlavně se to pozná, když konverzuješ. Ať už s rodilým mluvčím nebo zkrátka s cizincem, který je s angličtinou na podobné úrovni. Poznáš, jestli mluvíš automaticky a bez zaváhání nebo ti ještě třeba ujede nějaký český slovíčko.. když nevíš, jak něco říct v angličtině, můžeš to tomu druhýmu třeba i popsat a on ti poradí.. Na základce jsem sice byla nejlepší z angličtiny, samé jedničky z písemek, cvičení, ale vůbec jsme nekonverzovali. Když jsem měla mluvit anglicky s jedním Němcem, tak jsem zjistila, že vlastně nevím jak. Sice jsem rozuměla, ale styděla jsem se. To opadlo až na gymplu, párkrát jsem si dopisovala třeba s Italem nebo Finem a teď na vejšce už můžu s klidem říct, že si v pohodičce pokecám a nemusím se za to stydět :)

led

V mommente, keď ho prestanete považovať za cudzí jazyk a budú sa vam snívať sny aj v tomto jazyku.
Príklad:
ak sa vás opýtajú:
v akej reči je táto odpoveď napísaná
a vy odpoviete, neviem,
tak slovenčina pre vás prestala byť cudzím jazykom.
Doplňuji:
prirodzene príklad platí v prípade, že ste odpoveď prečítali a porozumeli ste mu.

mosoj

Toť otázka. Ruku na srdce. Myslíš že ovládáš mateřský jazyk .

zjentek

Kdy? Když třeba nejseš čech a ovládáš češtinu jako já, tak to říct myslím můžeš ..jako si to sebejistě říkám já, páč nejsem čech ,)

Mirdas

Můj děda který se dohovořil sedmy světovými jazyky říkával, že dokavaď domorodci se kterýma hovoříte v jejich rodném jazyce se vás nezeptají odkuď jste, je vše v pořádku.

gagaga

ja uz to tu nekdy psala..ze si asi budu schovavat listky ( co si pisu nakup ) :)
ja se pak smeju v obchode sama sobe, jakej jsem blazen ..ja tam mam potraviny napsane tak, jak zrovna postupne chodim k tomu listku..trebas 3 dny, a postupne pisu .., tak jsou nektere veci v nemcine, nektere v cestine .. :)
a je uplne jedno, v ktere zemi zrovna jsem ..jestli v cechach, nebo v nemecku ..
az potom v obchode vzdycky koukam a smeju se ..a neumim to ale zduvodnit, proc to tak je :(
a co se tyka snu…, tak se zdaji uz i tak, jak jsem se postupne ucila..trebas jen dve lekce..neni to tak, ze prvni sen se vam zacne zdat v jine reci az po statnicich .. :)
ja napr. perfektne nebudu umet nikdy a sny mam hodne " zive " :)
a preskakuji v nich presne tak, jako " v realu " .. s nemecky mluvicimi lidmi tam " mluvim " nemecky a s ceskymi cesky..to me fascinuje ze vseho nejvic :), ze se mi nikdy neprohodi :)

  • iv-

led

  • iv-

to znamená, že nemčina ani čeština pre vás nie sú cudzí jazyk.
Je toasi ako keď sa Prešburáka (starý rodený bratislavčan) pýtali koľko cudzích rečí ovláda. Odpovedal: „nemecky, maďarsky, česky, niečo slovensky, ale keď začnem hovoriť po našom (prešburácky) rozumejú ma všade. Len nedávno som mal v Rakúsku problém, nevedel som si spomenúť ako sa "teppich“ povie po nemecky."

gagaga

:)