Avatar uživatele

Kdy se začaly slavit křesťanské Vánoce?

křesťanské Vánoce

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Datum Kristova narození se opravdu různí. Křesťanský blok uvádí, že se Ježíš Kristus nenarodil 25. prosince, neboť v této době jsou kopce v Judově pokryté sněhem až po pás. Ježíš (také Beránek Boží) se tedy narodil někdy v dubnu, neboť beránek se rodí ve chlévě na jaře, nikoliv v prosinci.
Římští pohané uctívali zrození boha slunce Jupitera od prvního prosince až do 25. prosince, kdy slunce přechází přes OBRATNÍK KOZOROHA. A jakmile přes něj přejde, dny se začnou prodlužovat, a to až do července = tzv. slunovrat. V té době římští pohané pořádali různé hry věnované oslavě a znovuzrození boha slunce. A aby se do oslav zapojili i římští křesťané, spojili oslavy pohanské s narozením Krista. Proto se slaví Kristovo narození 25. prosince.
Podle blogu.iDNES.cz
Doplňuji:
Ad Nuk nuk, já nic netvrdím, já převzala ze zdroje. Je opravdu hodně informaci,různí se, těžko říct, která je pravdivá.

http://vit.blog.idnes.cz/…

Údaj o Ježíšově narození přímo v Betlémě historici většinou odmítají jako legendu. Stejně nejasné zůstává i datum jeho narození.

http://www.rozhlas.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Slavení křesťanských Vánoc se pojí se dnem Ježíšova narození, jímž je 25. prosinec. Tyto svátky se objevily v křesťanském světě až ve 4. století, přičemž podnět ke slavení Kristova narození přichází z nekřesťanského prostředí. Jejich počátky a spojitost s 25. prosincem sahají do antického Říma, kde na tento den připadala slavnost „neporaženého boha slunce“ (sol invictus).


Avatar uživatele
Stříbrný

Kentrys to popsal velmi pěkně, stručně a pravdivě, tudíž dávám palec.

Jen pro doplnění, skutečné datum Kristova narození není sice známo, ale podle všech indicií to bylo někdy zhruba na přelomu (našeho) září a října. S Vánoci to tedy opravdu nemá nic společného.

Annas:Nechci Vám do toho mluvit, ale kdyby v Judsku (tím nejspíš máte namysli tu Judovu) běžně napadl sníh až po pás, tuším, že by ona oblast něměla tak vážné problémy s vodou. V oblasti Izraele padá sníh velice zřídka a ve větším množství se drží pouze v nejvyšších bodech Golanských výšin. Zřídka napadá i v okolí Jeruzaléma (naposledy se tak stalo tuším před dvěma lety), ale není to obvyklý jev.
Jinak, co se týče Kristova narozaní, je pravda, že existují dvě teorie. Jedna tvrdí, že to bylo na jaře a spojuje to se symbolikou Vámi zmiňovaného beránka. Druhá se kloní k podzimu zhruba k době tkzv. Svátku Stánků.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3821
Zlatý Drap 2287
Zlatý led 1650
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 871
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.