Löwe

Kdy se začalo užívat výrazu „Česko“ a proč je tomu tak?

Jelikož já žiji v České republice, nikoliv v Česku…

Nejlepší odpověď
annas

Česko, úřední název Česká republika. Zavedení obecného jednoslovného zeměpisného pomenování vychází z historie, je vytvořený v soualdu s jazykovými pravidly.

Název Česko, vzniklý zjednodušením původního tvaru Češsko odvozeného od přídavného jména češský

Název Česko je již doložený roku 1777.
Prvně se oficiálně objevilo roku 1918 ve složenině názvu Československo. Po federalizaci Československa (1969) se oficiálně k výrazu Česko pro Českou socialistickou republiku nepřistoupilo, údajně byl tento výraz příliš apolitický.

Po rozdělení Československa se zdá nejlogičtější pro ČR užít slova Česko, jelikož tomu neodporuje historie, jazyk ani logika. ČSFR se přeci rozpadla na Česko a Slovensko.

Česko = souhrnné označení pro Čechy, Moravu a České Slezsko.
Vznikají dvě přídavná jména.

  1. český tým = tým Česka = celé republiky..
  2. Zeměpisně -český především ve složeninách – např. výchdočeské město – leží ve východních Čechách, nikoliv na Moravě či Slezsku.

Jinak Česko – Slovensko – Polsko – Finsko atd. Zkrácený výraz se užívá ve sportu – Česko x Slovensku.

Podle různých zdrojů
Doplňuji:
Po osamostatnění státu v roce 1993 se vedly spory o název. „Na jaře 1993 jej Český úřad zeměměřický a katastrální na základě pověření vlády určil jako jednoslovné označení čerstvě osamostatněné České republiky, zeměpisné jméno Česko.“

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Spor_o_u%­C5%BEit%C3%AD_slo­va_%C4%8Cesko

Další odpovědi
quentos

Jedná se o zkrácený název – jak už bylo řečeno, v názvech jiných zemí vám to už ani nepřijde… je to pořád lepší než – jako mnozí – nesprávně užívat názvu „Čechy“ jako označení celého státu, když jde jen o jeho část.

lexx

protože se říká Slovensko, Polsko, Chorvatsko…

anonym

To ještě za Havla,když jsme byli ČSSR,ČSFR a pak došlo k rozdělení na Česko a Slovensko jinak myslím,že výraz „Česko“ a Česká republika se používali spolu odjakživa a v podstatě znamenají totéž.

Klaproth

Protože je to normální. Nikdo nejezdí na dovolenou do Španělského království nebo do Helénské republiky, ale do Španělska nebo do Řecka.

mojitek

Já taky nežiju v Česku,ale v Čechách / České republice.Ten název Česko je nesmysl od základu. A výmluvy na to,že -Německo,Polsko,Ra­kousko atd atd je mimo,protože Americko,Fran­couzsko,Kuwait­sko,Senegalsko,I­talsko atd taky neexistuje.

Dochy

Mně je tedy Česko taky silně proti srsti. Sice s tím nic nenadělám, jsme v menšině, ale… pro mně je to novotvar, spíše patvar. Někteří píší, že se to používalu už někdy za první republiky… hmm takovej pamětník nejsem, možná maj pravdu. Ale já slovo „Cesko“ chápu skoro jako urážku Republiky a Českého jazyka.

Poukazovat na Slovensko, Polsko, Německo a Rakousko je podle mně blbost, je to jen jeden z mnoha způsobů pro tvorbu českých zeměpisých názvů, nikoli závazné pravidlo pro názvy zemí. Nemáme žádné Americko, Francouzko, Anglicko ani Ukrajinsko.

anonym

Ten výraz, si pamatuju vysvětloval Železný ve svém pořadu (Volejte řediteli), ano, myslím, že to bylo za dob Havla, žiješ v České republice, ale taky v Česku

marci1

Přiznám se, že název Česko mně také libozvučně nezní. Ale asi v dnešní době, kdy se všechny názvy spíše zkracují, je to asi normální. Myslím, že to má svůj prapůvod už v dávné historii. Když mám napsat, kde žiji, tak zásadně v České republice, ale je možné uvádět i Česko. 🙂
Diskuse k názvu Česko : http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Dis­kuse:Spor_o_u%­C5%BEit%C3%AD_slo­va_%C4%8Cesko
Doplňuji:
Exprezident Havel jednou řekl, že když slyší název Česko, tak mu po těle lezou slimáci. 🙂