Wareg

Kdy se vyplácí nemocenská od státu?

Dobrý den,

minulý měsíc jsem marodil, rád bych věděl, kdy se vyplácí nemocenská od státu? Děkuji.

Nejlepší odpověď
panenka

Nemocenská by se měla vyplácet od 15 následujícího měsíce.
KDY SE VYPLÁCÍ NEMOCENSKÁ.
Od 1. ledna 2009 se nemocenská vyplácí až od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti a poskytuje se stejně jako dosud za kalendářní dny. V prvních třech dnech pracovní neschopnosti nedostávají zaměstnanci žádný příjem a od 4. do 14. dne dostávají náhradu mzdy od zaměstnavatele (na rozdíl od nemocenské jen za pracovní dny), a to ve výši 60 % průměrného redukovaného výdělku.

Platí pravidlo, že v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti může své zaměstnance kontrolovat i zaměstnavatel. Nemocenské se poskytuje až do ukončení pracovní neschopnosti, maximálně však po dobu 380 kalendářních dnů. Pracující starobní a plně invalidní důchodci mohou nemocenské pobírat nejdéle 70 kalendářních dnů při jedné pracovní neschopnosti a při více pracovních neschopnostech ne déle než 70 dnů v kalendářním roce. Navíc se jim nemocenské poskytuje jen v době trvání zaměstnání.

http://www.me­sec.cz/mzdy-a-duchod/socialni-podpora/nemocen­ska/pruvodce/ne­mocenska/