annas

Kdy se v historii začaly sbírat houby a které další informace jsou o nich známé?

Nejlepší odpověď
Tombik

První dochovaný traktát o houbách pochází ze 4. století př.n.l. Starořecký učenec Theofrastos, jemuž se říkalo „otec botaniky“, v něm popisuje žampiony a lanýže.

A o 500 let později římský autor Plinius Starší shromáždil ve svém díle Naturalis historia vše, co dosud lidstvo o houbách vědělo a rozdělil je na jedlé a škodlivé. Teprve v 18. století, kdy bylo zjištěno, že houby obsahují semena ( výtrusy), je s definitivní platností zařadila věda mezi rostliny. A za 100 let vědci objevili, že houby vyrůstají z pavučinové hmoty, kterou nazvali podhoubí. Dnes je popsáno přes 80 000 druhů hub. Houby dosahují různých velikostí. Některé druhy dorůstají velikosti melounu, jiné se dají spatřit pouze pod mikroskopem. 400 až 600 z nich je označováno za jedlé. U nás se houbami podrobně zabývá Česká mykologická společnost, založená roku 1919.

Více ve zdroji 😉

Zdroj: http://www.re­ceptyonline.cz/hou­by-a-jejich-historie--254.html

Další odpovědi
vagra

Již staří Římané si vážili hub a připravovali z nich pokrmy. Jsou známy římské předpisy na houbové pokrmy z 1. a 3. století. Například Coetius uvádí ve svých předpisech 13 speciálních pokrmů. Dále předpisy na úpravu hub uváděl Seneca a M. Gavia Apida. Houby se řadily mezi nejvzácnější pokrmy tehdejších hostin. Přípravu hub nikdy nesvěřovali otrokům ale připravovali si je hostitelé sami a servírovali je na stříbrném nebo zlatém nádobí.

Ale naopak houby používali k jiným, bohužel špatným účelům. Jednalo se o houby jedovaté. Římané je rozpouštěli víně a pak je dali vypít svým odpůrcům, kterých se chtěli zbavit. Údajně Nero otrávil houbovým jedem z muchomůrky zelené svého předchůdce císaře Claudia.
Další zajímavé podrobnosti, jsou na zdroji

Zdroj: http://www.to­precepty.cz/cla­nek/2-co-vime-o-houbach/

Drap

I když o tom nejsou žádné písemné doklady, lidé sbírali houby zřejmě od nepaměti a také je asi podle svého poznání konzumovali a používali i k jiným účelům.První lidé, sběrači a lovci jistě dokázali využít i houby které nalézali.

dudu

Informace doplňuji o adresu:

http://atlashub­.wz.cz/