Kdy se slavila VŘSR

Velká říjnová socialistická revoluce

Odpovědi
dave09

Navzdory názvu se konala v listopadu a to 7.11. 1917.

Odlišné datum je způsobeno jiným kalendářem, který se kdysi v Rusku používal.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%98%C3­%ADjnov%C3%A1_r­evoluce

standa

7. listopadu … a pozor nikoli slavila, ale stále se (alespoň v Rusku) SLAVÍ 🙂

V tehdejším pravoslavném Rusku (r.1917) se používal Juliánský kalendář a tehdejší revoluční dny probíhaly v měsíci říjnu. Podle gregoriánského kalendáře (to je ten dnešní) se však jednalo o listopad.

A proč právě sedmého? V tento den revoluce začala slavným výstřelem z křižníku Aurora.

cikuli

juliánský kalendář je posunutý o 13 dní zpět a proto, když byl tehdejším Rusku říjen u nás už byl listopad.