Avatar uživatele
nyjono

Kdy se přestalo používat označení lupič a začalo se zloději?

V dnešní době se rozliší zloději – krádeže a loupežné (ozbrojené) akce.

Inspirace k dotazu > právě běžící film Jak ukrást Venuši, kde kradoucí byl označen za lupiče

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 1664 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Loupež (lupič, louúpežník) > Kdo proti jinému užije násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci…

Krádež (zloděj, chmaták, čórkař) > Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní…

Ergo marci1 má pravdu, rozdíl je v tom NÁSILÍ VŮČI OSOBĚ. Překonávat násilím zámky, plánování činu či provedení ve spolupachatelství (jak se domnívá Kepler) v tom nehraje roli. ;) :)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Zjednodušeně řečeno: Ke krádeži dochází bez použití násilí proti jinému člověku, zatímco u loupeže je rozhodujícím znakem právě ono násilí. Proto jsou také tresty za loupež přísnější než u krádeže.
Více na: https://www.e­uro.cz/byznys/roz­dil-mezi-kradezi-a-loupezi-881281#utm_me­dium=selfpromo&ut­m_source=euro&ut­m_campaign=co­pylink

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Loupež je například Velká vlaková loupež, tedy připravovaná akce. Neříká se Velká vlaková zlodějna a protože se říká Příležitost dělá zloděje a ne lupiče, je to jasné. Okradli mne lupiči. V Mrazíku je . Lesní panovníci, lupiči a loupežníci, o zlodějích se tam nemluví. Takže ne časově rozlišovat,, ale podle způsobu krádeže.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Já myslím, že zloděj je označení pro chmatáka, co využije náhodné příležitosti, když čórne, co není zrovna nějak moc chráněné. Ještě jsi nikdy v životě nic už coby ditě nepřemístil ani drobné z tátovy šrajtofle? 🙂
Třeba kapsáři.
Lupič se vloupá, překoná zábrany, jde o plánovaný, nebo dokonce organizovaný čin.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Slova lupič a loupež se používají stále.
Rozlišení lupiče od zloděje není záležitostí jen dnešní doby.

Se slovem lupič se nesetkáte tak často,
protože je lupičů méně než zlodějů.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Slovo lupič se používá stále v běžné mluvě. Neřekneme bankovní zloděj, ale bankovní lupič.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
marci1

Někdo skryl můj příspěvek, se kterým souhlasí i aliendrone a dostala jsem několik bodů (?). Důvodem je prý „Chybně formulovaný nebo nesrozumitelný příspěvek“. 🙂
Můj příspěvek byl: „Zjednodušeně řečeno: Ke krádeži dochází bez použití násilí proti jinému člověku, zatímco u loupeže je rozhodujícím znakem právě ono násilí. Proto jsou také tresty za loupež přísnější než u krádeže.
Více na: https://www.e­uro.cz/…“

Text vypracoval právník Jan Beneš.

Doplňuji: § 173Loupež
(1) Kdo proti jinému užije násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až deset let …
§ 205Krádež
(1) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a …
Krádež je řazena mezi trestné činy proti majetku, naproti tomu loupež patří mezi trestné činy proti svobodě a lidské důstojnosti – už z tohoto důvodu je loupež přísněji trestaná, což je dalším rozdílem. Pokud se zaměříme na podstatu trestných činů, tak ke krádeži dochází bez použití násilí, zatímco k loupeži s použitím násilí.
Za násilí není považováno např. rozbití skleněné výplně dveří při vloupání. 🙂

před 1664 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Marci1,

mou odpověď někdo nahlásil ze stejného důvodu,
ale už jsou obě zpět. (–:

(Myslím, že Vám někdo záviděl počet ohodnocení.)

před 1663 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Marci, tahle odpověď patří do ODPOVĚDÍ. Už proto, abych jáí mohl dát přinejmenším palec. Jen bych doplnil to „násilí“ dovětkem „proti osobě“. Násilí lze vyvinout totiž i proti majetku.

před 1664 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

marci: loupež nemusí být násilí vůči člověku, stačí překonat zabezpečenou věc.

před 1664 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Kepler >>> Omyl. To násilí (popřípadě pohrůžka jím) vůči OSOBĚ je zásadním kritériem při rozlišování tr. činu loupeže a a tr. činu krádeže. Přiběhneš do banky s bouchačkou a začneš vyhrožovat > jsi bankovní LUPIČ, zatímco když se do ban ky prokopeš a vypáčíš trezor, tak jsi ZLODĚJ. Asi tak nějak. ;) :)

před 1664 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

No, já nevím. Tak jo, násilím ti vniknu do bytu a něco ti odnesu – to je krádež? Myslím si že loupež od krádeže rozlišuje právě použití násilí. Přece Cigáni nejsou žádní loupežníci, ne? 🙂

před 1664 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Je to přesně, jak říká Aliendrone. Někdy lze nalézt pojem „krádež loupeží“.

Zažil jsem případ, kdy kamarádům v krámku zloděj/lupič odnesl z vitríny mobilní telefon. Dost drahej. Když to kriminalista vyšetřoval, tak jasně řekl, že by bylo lepší, kdyby kamaráda – prodavače zloděj/lupič od otevřené vitríny alespoň odstrčil. Už to je považováno za násilí proti osobě a lépe se to vyšetřuje.

před 1664 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek