Zvědavý

Kdy se poprvé objevilo (potažmo bylo použito) něco co by se dalo nazvat „doping“ ??

steroidy, píchání.. A kde ?
Doplňuji:
To co je vyloženě podvádění, nepřirozené nabírání hmoty

Nejlepší odpověď
annas

"Slovo doping pochází z jihoafrického dialektu, kterým byl popisován stimulační nápoj (holandsky dop) požívaný válečníky Zulu při náboženských slavnostech.

Původně slovo doping bylo používáno jen pro zakázané prostředky používané ke zlepšení výkonnosti koní při dostizích. Ovšem již staří Řekové používali různé byliny, halucinogenní houby nebo dokonce varlata psů ke zvýšení fyzické výkonnosti.

V 19. století byl ¨objeven¨ stimulační nápoj připravovaný z listů koky a vína a již v tomto století nebylo u maratónců neobvyklé zvyšovat jejich výkonnost alkoholem nebo strychninem.

Typickým příkladem je olympijský vítěz maratónu z roku 1904 Tom Hicks, který užíval strychnin (injekčně během závodu!!!) spolu s brandy a syrovými vejci během olympijského maratónu (mimochodem krátce po závodu zkolaboval a byl resuscitován).

http://www.spor­tvital.cz/spor­t/doping-ve-sportu/neco-z-historie-dopingu/

Doping ve sportu
http://www.spor­tvital.cz/spor­t/doping-ve-sportu/

Další odpovědi
gecco

Definuj, co je „něco co by se dalo nazvat "doping“ "…
😉
Protože používání ´podpůrných´ prostředků je staré cca tak, jako lidstvo samo – třeba jihoameričtí indiáni (zejména Aztékové) žvýkali koku (a dělají to dodnes)…
Prostředky pro posílení či proti bolesti užívali i starověcí atleti…

Putin

Gladiátoři používali med s ethanolem 😉 A jak už píší nade mnou, poprvé byl „doping“ použit ve starém Řecku 😉

Mirdas

Již od pradávna naši předchůdci při hledání potravy vše ochutnávali stylem pokus – omyl. Něco jim chutnalo a po něčem se cítili jednoduše řečeno v lepší formě, takže se tomu vraceli.
Sice to nepojmenovali ještě dopingem, ale již zobali.