Anonymka15+

Kdy se píše velké/malé písmeno v názvu instituce?

Dobrý den, už nějakou tu dobu mám za to, že pokud mluvíme o oficiálním názvu instituce, píše se velké písmeno, naopak v případě, že se jedná o obecný název, píšeme písmeno malé. Spousta lidí kolem mě ale píše i obecné názvy s velkým písmenem, tak sama začínám být zmatena. Myslím teď na ten případ, kdy se mezi žáky/studenty nějaké školy zavedl zdrobnělý/zkrácený výraz. Nechci uvádět konkrétní příklad, protože mě napadá jen jeden a bylo by jasné, o které škole mluvím. 😁

Nejlepší odpověď
annas

Někdy je to těžké, pokud neznáme přesný název.
Je dobré, když si projdete pravidla, která se týkají pravopisu různých institucí.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=180

Třeba ve městě navštívíme muzeum železnice nebo Muzeum železnice?
Záleží na tom, jaký je oficiální název muzea.

U názvu ZŠ nebo SŠ ap. nemusí být uvedené, že jde např. o školu Karla Svolinského, ale stačí uvést místo. Chodím do 9. třídy Základní školy v xxx na rozdíl od Chodím do 9. třídy základní školy.
Navštěvuji Základní školu na tř. Osvobození v xxx.
Označuji konkrétní školu.

Další odpovědi
klumprt

Např.: „Vyoperovali mi slepé střevo, když jsem ještě chodil na základní školu.“
„Na Základní školu Jindřicha Brázdy v Pelhřimově zakoupil zřizovatel 50 nových tabletů.“
„Kam chodíš do školy? Na Brázďárnu?“

Někdy je třeba ignorovat to, co dělá spousta lidí okolo.

Mimochodem, proč nesmí být jasné, o které škole mluvíš? Myslíš, že by si na tebe někdo počkal o velké přestávce u záchodků, že děláš škole ostudu?