Školníšprtka

Kdy se píše „jsi“ a kdy „si“?

Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Tvar jsi je odvozený od slovesa být. tento tvar použijete, když jde o sloveso.

Kde jsi dnes byl? Co jsi dnes dělal? atd.

--
Zájmeno si je zájmeno zvratné – (si, sobě, sebe…) označuje vztah k osobě nebo věci., které jsou ve větě podmětem.

(Ty) si (sobě) kup pěknou knihu. (Já) nezapomemu si (na sebe) vzít teplou čepici.).
 atd.

Musíte rozlišit, zda jde ve větě o sloveso nebo o zájmeno.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

EKSOT123

Cizinec zaslechne v tramvaji slovo „šimsisi“, a tak se hned ptá, co to znamená. „No přece esisisisšim…

Midoc

To už máš dávno vědět.
Kup si pravidla českého pravopisu

quentos

Od „šprtky“ bych tedy takový dotaz nečekal.