annas

Kdy se objevily první zvony na světě a u nás? K čemu zvony slouží i dnes (kromě církevní praxe)?

Které zvony patří k největším na světě?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Nejstarší zvony světa se vyráběly ve 3. tisíciletí př. n. l. v Mezopotámii. První odlévané zvony pořizují křesťanští mniši od 5. století. V té době jsou zvony užívány především v klášteřích. Do kostelů a měst se začínají rozšiřovat od 10. století. Ve 12. století získávají zvony svůj chrakteristický zvonovitý tvar, od 16. století už mají dnešní podobu včetně tvaru čepce, koruny a systému zavěšení.[7][8]

Nejstarší zvony na českém území máme doloženy v 9. století. Od 14. století se v českých zemích začínají zvony také vyrábět. Svého vrcholu co do počtu i kvality výrobků dosáhne české zvonařství v 16. století. Po třicetileté válce dochází k jeho úpadku. Nejvíce jsou zvony postiženy rekvizicemi první a druhé světové války, které zničily asi dvě třetiny českých zvonů. Ve 2. polovině 20. století v Česku působí dvě velké zvonařské dílny, a sice Manouškové v Praze na Zbraslavi a Dytrychové v Brodku u Přerova.[

Největší zvon, na nějž se zvoní rozhoupáním, se nenachází v Evropě, nýbrž v Japonsku, a to nedaleko města Gotenba na ostrově Honšu. Váží přes 36 tun a vyrobila jej v r. 2006 nizozemská zvonárna Royal Eijsbouts v Astenu za přispění českého zvonaře Petra Rudolfa Manouš
Největším dosud funkčním zvonem na světě je patrně zvon Mingun z Myanmaru, který nechal ulít král Bhouthobhuya v r. 1790 a který váží 88 tun.

Zvony slouží ke svolávání na mši, pro odzvánění času i při mimořádných společenských událostech, nejčastěji při úmrtích osob, kdy se zvoní umíráček, ale i při svatbách, narozeninách význačných osob, korunovacích panovníků, inauguracích volených hlav států apod. Zvonění je odedávna užíváno coby poplachový signál – například při požáru, povodních, při vpádu cizích vojsk, dnes také při radiačním nebezpečí

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Zvon

Další odpovědi
vagra

Zvonařství patří mezi nejstarší řemesla. Lidé zvonům odjakživa dávali jména, čímž obyčejný výrobek odlišovali od symbolu spojeného se svým životem, kulturou i vírou v boha.

Zvony provázely lidstvo od chvíle, kdy dokázal ovládnout umění tavení kovů. Nejstarší důkazy o jejich výrobě pocházejí z období 3000 let před naším letopočtem.
Svolávaly k bohoslužbám, upozorňovaly na nebezpečí, odbíjely hodiny a zvonily zesnulým na jejich poslední cestu. Největšího rozkvětu se zvonařské řemeslo dočkalo u nás i ve světě v 15. až 17. století.
Uvedu alespoň tři největší-
Dhammazedi
Hmotnost: 294 tun
Země: Barma
Místo: Původně Dagonská pagoda v Rangúnu
Rok odlití: 1484

Car Kolokol III.
Hmotnost: 160 tun
Země: Rusko
Místo: Moskevský Kreml
Rok odlití: 1735

Šťastný zvon
Hmotnost: 116 tun
Země: Čína
Místo: Pingdingšan
Rok odlití: 2000

Pro srovnání,největší český zvon Zikmund z katedrály svatého Víta v Praze váží 16,5 tuny, vysoký je 2,6 m a v průměru má 2,03 m.

Zdroj: zkráceno z-http://www.21sto­leti.cz/view.php?cis­loclanku=2007071925