Kdy se objevila vycházková hůl?

Nejlepší odpověď
annas

Hůl se vyvinula v symbol určitého společenského postavení. Obyčejná pastýřská hůl či hůl poutnická se jaksi prodloužila, nahoře zatočila a pozlatila, aby tak vznikla opatská či biskupská berla (pedum, pastorale), nebo se naopak zkrátila do praktické délky „do ruky“. Výsledkem pak byla rychtářská „práva“, žezla císařů a králů, která spolu s říšským jablkem symbolizovala světskou moc, nebo například vojenské palcáty či maršálské hole jako odznak velitelských pravomocí.

Už koncem 17. století tvořila vycházková hůl neodmyslitelnou součást každého slušného oblečení do společnosti a od 18. století to bez ní už vůbec nešlo.
Více o historii v odkazu

http://www.kyn­zvart.cz/story/sto­ryC50.html