Mirdas

Kdy se nařizuje soudní pitva?

A lze si ji vyžádat mimo těchto pravydel?

Nejlepší odpověď
anonym

Vždy, kdy není zjištěná přesná příčina úmrtí!

Další odpovědi
klumprt

Jsou dva základní druhy pitev, zdravotní a soudní.

Zdravotní pitvu nařizuje lékař, který provedl prohlídku mrtvého a konstatoval smrt, a to za účelem zjištění příčiny smrti ze zdravotního hlediska. Protože by se tak nějak u každého pacienta mělo vědět, na co umřel. Jestli to byla rakovina, infarkt, nebo selhání ledvin.

Soudní pitvu nařizuje policejní orgán v případech, kdy je podezření, že v souvislosti se smrtí mohl být spáchán trestný čin. Nejen vražda, ale např. i usmrcení z nedbalosti typicky při dopravní nehodě. Jedná se o úkon trestního řízení, čili už je to v souladu s trestním řádem.

Mimo těchto pravidel si ji vyžádat nejde. Leda přesvědčit doktora nebo policajty, že je tam nějaká nejasnost dle výše uvedeného. Pitvání člověka z nějakých soukromých pohnutek brání především ochrana tělesné integrity, která platí i po smrti člověka. Myslím, že to bude podrobněji ukotveno v nějakém zákoně o pohřebnictví nebo nějakém zdravotním předpise.

Jediná možnost, jak lze rozpitvat člověka mimo uvedené případy je, když člověk před svou smrtí přislíbí svoje tělo nějakému vědeckému pracovišti nebo lékařské fakultě.

JájsemRaibek

Odpovím trošku provokativně protože se ptáš kdy se nařizuje a ne ve kterých případech…
Tudíž nařizuje se po smrti.
Ale ta pravidla jsou fakt skvělá :D
Jinak jak říká barbakan, je to vždy, když není jasná příčina. Domnívám se, že vyžádat si ji sám asi neprojde.