Toruk

Kdy se může uvádět na kupované šťávě 100%?

Koupil jsem si 100% -ní zeleninovou šťávu. Je na ní uvedeno 100% velkým písmem jako reklama; a potom malým písmem (složení) je psáno: „zeleninový podíl 100%“ jenomže o pár řádků víš stojí: „složení: VODA, rajčatový protlak…“. Domníval jsem se, že kdyby měl být produkt 100%, neměla by v něm být přidána voda… nemůže tam přeci být 100% zeleniny, když je tam (nevím hodnota tam není) třeba 10% vody. Prodává to seriozní obchod- Albert, ale mám dojem, že je to klamavá reklama. Není?
Doplňuji:
msoj: psal jsem o PŘIDANÉ vodě, že zelenina obsahuje vodu to ví přece každý… přece by výrobce neuváděl „vodu“ jako vylisovanou s té zeleniny, vždyť je to spíš šťáva. On uvádí VODA a pak okurková ŠŤÁVA, rajčatový protlak…
Berušinka: maso nekupuji, to mě netrápí, tak jsem nikdy na žádné zkažené nenarazil a vše ostatní je v Albertu OK.

Nejlepší odpověď
mosoj

Nemáte věřit každé ptákovině, ale z čeho myslíte že se skládá zeleninová šťáva ta 100 % ? Také z vody. Takže s procentama to bude mít hodně málo společného.
Pod pojmem 100 % ovocná šťáva si osobně představuji šťávu vylisovanou z ovoce, bez přidání další vody, ale ta šťáva v sobě vodu má a hodně.
Lépe než 100% by byl název na př. čistá ovocná šťáva, ale to by tak zákazníky neoblblo.
Doplňuji:
Obsah pevných látek v roztoku vody ( a to ovocné šťávy jsou) se vyjadřuje v množství sušiny ( někdy se tomu říká odparek). To je pevný zbytek po odpaření veškeré vody.

Další odpovědi
Michal Kole

Něco jsem našel na webu Zemědělské a potravinářské inspekce, cituji:

Tak například slovem „džus“ nebo „juice“ a také „100%“ nebo „stoprocentní“ je možné označit pouze ovocné nebo zeleninové šťávy, do kterých nebyla přidána žádná voda a obsahují tak výhradně ovocnou nebo zeleninovou šťávu z jednoho nebo více druhů ovoce.

Zdroj: http://www.szpi­.gov.cz/docDe­tail.aspx?docid=1006405&­nid=11438&hl=d%C5%BE­usy

Babunka

Podle mě je to hloupost. 100% šťávě bych věřila, pokud by ji odpovídala cena. Tak například džus z Kauflandu „100%“ za 11.90,– a potom Pfanner džus 100% za asi 80,– Určitě nemohou být oba ze stoprocentní ovocné šťávy..

hanulka11

Každá zelenina obsahuje vodu
nejlíp uděláš když si budeš 100% šťávy dělat sám doma na odšťavovači a budeš vědět, že to máš na tutovku jen ze zeleniny nebo ovoce /podle toho z čeho to uděláš/

Berušinka

Kde si vzal, že Albert je seriozní obchod =D
Hnusy tam prodávají, pokaždý, když jsem tam koupila maso, tak smrdělo. Takže Albert už nikdy.

anonym

Byl jsem upozorněn respondentem, který je od tu od samého začátku, že je mu už trapný věčně upozorňovat, že otázka tu byla již několikrát.
Hlavně jej zarazilo, že toruk je tu od 3/2010, takže by to zřejmě měl vědět.

baghira

Konkrétně pomerančová šťáva se vyrábí ze zmrazeného zahuštěného koncentrátu přidáním vody. Pokud je vody přidané tolik, kolik se odebralo odpařováním při zahušťování, tj. na původní objem, pak lze uvádět že je to 100% šťáva. Pokud se přidá víc, je to 80%, 50% atd. Od určitého procenta se nesmí uvádět že je to „šťáva“, ale pouze „nektar“. A tu otázku zamykáte zbytečně brzo.