Janos

Kdy se dá očekávat největší kulminace viru Covid-19 v ČR?

Mám na mysli to, kdy bude u populace v ČR největší promořenost tímto virem a tudíž kdy bude největší pravděpodobnost toho, že se zdravý člověk může nakazit.

Nejlepší odpověď
Edison

Pleteš dvě věci dohromady. Promořenost toho moc společného s nákazou. Promořeností se rozumí hlavně to, kolik lidí bude mít vytvořené protilátky a nemoc se u nich klinicky neprojeví. při vysoké promořenosti pak možnost se nakazit rapidně klesá. V zásadě to je jeden z cílů. Jde o to, že k promořenosti musí docházet pomalu, aby ty extrémní případy bylo zdravotnictví schopno kvalitně obsloužit. Zatím je promořenost nízká, ale svou prudkostí bohužel plní nemocnice příliš najednou. Promořenost tedy bude trvale stoupat. Leč nemocnost je jiný parametr a kdybys sledoval média, docela pěkně o tom dnes dopoledne byl rozsáhlý brífing na ČT24, vřele doporučuji.

Další odpovědi
orwell

Pokud se podržím pojmu „největší kulminace“ (stačilo by kulminace) v textu otázky, tak můj tip je tak kolem Velikonoc, spíš mírně po. Tedy pokud se budeme chovat rozumně. Odhad počtu 15 000 celkově nakažených (předpoklad analytiků), který jsem dnes četl na síti, je podle mého názoru už dnes překonán. Dovolím si ještě jednu spekukaci. Myslím si, že po kulminaci bude následovat ještě jedna vlna po částečném zrušení restriktivních opatření. Ta už bude mít znatelně nižší vrchol, neboť hodně obyvatel získá odolnost přirozenou cestou po prodělané infekci a nejslabší podlehnou. Zatím mě udivuje neobyčejně malá úmrtnost v ČR, kterou si nedovedu vysvětlit. Že by Češi byli tak odolným národem? Možná.

Pepa25

Pavel Plevka se pro Deník N vyjádřil v tom ymslu, že nás čekají vlny přísnějších karantén a následně jejich uvolňování a zase zpřísňování. Promořenost bude růst pomalu, protože nikdo si nedovolí šíření viru pustit, kvůli tomu že by pak zdravotnictví mohlo začít nestíhat a byli by mrtví …

autacek

Podle posledních matematických modelů s dnešními restrikcemi 100 dní. Ale snad to tak zlé nebude, protože toto systém nedá. Tak že se bude muset jít cestou kompromisu a po konsolidaci zdravotnictví bude třeba rapidně navýšit i obor pohřebnictví.