bolak

Kdy se člověk začal stydět za svojí nahotu? A jak se to vůbec stalo?

A prosím vynechte bibli a podobný srandateorie…

Nejlepší odpověď
annas

Co na to MUDR. Radim Uzel? Nevadil sex, ale vyměšování.

Když dorazili katoličtí misionáři k některým primitivním africkým kmenům, zjistili ke svému zděšení, že funkce oděvu je u nich právě opačná než v naší vyspělé civilizaci. Jednotlivé části oblečení tam sloužily ke zdůraznění sexuálního vábení. Ženy, ačkoliv chodily celý den nahé, oblékaly si večer k rituálnímu tanci šat z listí nebo peří, tento oděv však ihned po skončení tance zase svlékaly, aby dráždivý podnět nebyl příliš silný. Bohabojní misionáři rozdali ženám šátky a doporučovali jim alespoň částečně zakrývat nahotu. Nevděčné ženy však tyto šátky okamžitě odhazovaly do řeky nebo ukrývaly na tajných místech, a když byly vyzývány k tomu, aby se zahalily, odpovídaly téměř jednohlasně: „Nikoliv, nezakryjeme svá těla, protože bychom se styděly, byla by to hanba.“

Tato národopisně historická exkurze nás nenápadně upozorňuje na rozmanitou funkci oděvu v zakrývání nahoty. V našich zeměpisných šířkách bychom se asi se zlou potázali, kdybychom oblékali šat jenom z důvodů zvýšení sexuální stimulace, zatímco nahota by byla eroticky neutrální, neřkuli tlumivá. Původní funkce zakrývání těla oděvem u našich prapředků obývajících tyto krajiny byla asi velice prozaická. Země oplývá nejen mlékem a strdím, ale také občasnými mrazy, takže oděv nahrazující husté tělesné ochlupení v chladném počasí zahřeje.

V zemích židovsko křesťanské kultury, jakož i v jiných oblastech kulturního vlivu četných jiných náboženství, pak zakrývání nahoty, především genitálu, má charakter rituálně posvátný.

Biblické vyprávění o Adamovi a Evě, kteří teprve v okamžiku ochutnání plodu ze stromu poznání zjistili, že jsou nazí, použili tedy fíkové listy, což posléze Hospodin vylepšil koženými suknicemi, je spíše symbolické. Proč by se měl člověk stydět zrovna nad obnažením určitých částí těla více než nad obnažením částí jiných?
Všechny primitivní civilizace považují pohlavní styk za něco zcela samozřejmého a veskrze mravného. To více se stydí za vyměšování, za vykonávání malé i velké tělesné potřeby. Takže to původní přikrývání choulostivých tělesných partií asi nebylo skrýváním orgánů rozmnožovacích, ale spíše vyměšovacích.

http://www.na­turista.cz/lo­kality/texts/mu­druzelc.htm

Guru Vit Kouba Bhagavan odpovídána otázku Proč se stydíme za nahotu?
http://vitkou­ba.blogspot.cz/2013/05/­proc-se-stydime-za-nahotu.html

Další odpovědi
Jsemtady

Kdyz prestal cvicit a zacal zrat a kynul. A nejspis to byl nejaky vladce, ktery ostatnim nakukal ze to tak ma byt. Dodnes se ti hezcibza svou nahotu nestydi a ti ostatni na ne zavistive ukazuji a pomlouvaji. O nicem jinem to neni.

anonym

ahoj,vzdy patrej ,po skutecnem svete,Tak si precti knihy od T.L.Rampy, tibetskeho lamy.Lide se zacali stydet,kdyz chodoli nazi,a videli auru.napr. prsa,tam je videt aura a myslenky zeny,a aby to zeny skryli, zacali se zakryvat casti tela a pak stratili i schopnost auru videt.Chces li vedet vice,kup si knihy ja verim, treti oko atd ,tam vse najdes, a hlavne pravdu,tak jak je to DOOPRAVDY, ne blaboly pro ovecky blbecky.lidem na maly duchovni urovni se totiz pravda rict nesmi,ale musi se jim to podat formou pohadky,napr. bible,tam to je ,ale je to skryto.

gagaga

ja ne … ja se v parku svlekam pravidelne …

  • iv-

vagra

:)

gagaga

vagro, nechodite tam taky ? obcas tam potkavam jednoho " konkurenta " …
:o

vagra

Pro gagaga-
Po parcích se procházím rád. Hlavně na jaře a na podzim.
Ale pakliže Vámi zmiňovaný „svlékací konkurent"má na sobě dlouhý kabát a pod ním nic, pak to zcela jistě nejsem já.
Musíte mi věřit, že já pod tím kabátem nosím v každém případě něco, co opravdu nikdy neodkládám, a co musím mít, v případě potřeby, po ruce.:)

gagaga

.. ta moje predstavivost .. :o

vagra

:)