zjentek

kdy se charita stala církví?

..mám na mysli tu organizaci, jak vybíraj prachy na tříkrálovou sbírku ..určitě někteří víte né?

Nejlepší odpověď
gecco

Obávám se, že sekvence je opačná…
Napřed byla církev, která se posléze ´donutila´ páchat i dobro…
😉

Další odpovědi
Pepa25

Charita Česká republika je právnická osoba založená podle zákona o církvích a jejích zřizovatelem je Česká biskupská konference …

Časová náročnost hledání infroamce: cca 4,5 sekundy …

annas

Jak je organizovaná charita, najdete v odkazu. Je to nezisková charitativní organizace, která zahrnuje i farní, oblastní a měsstkou cnaritu.
http://www.cir­kev.cz/cirkev-pomaha/charita/

Charitativní činnost má dlouhou historii – starověk, antika.

"Doba církevních otců

Podle svědectví sv. Ignáce Antiochijského (+ 107) měli charitativní činnost na starosti především biskupové. Pro její realizaci začali velice brzy zřizovat diakonie. Charitativní službě se věnovali jáhni, vdovy a panny. Po roce 313 začala církev ovlivňovat ducha společnosti a díky tomu se stále více prosazovala péče o potřebné. V této době církev zakládala mnoho ústavů pro poutníky, nemocné, odložené novorozence, sirotky a staré lidi."

Středověk

„Středisky života tehdejší společnosti se staly kláštery. V nich se rozvíjelo tzv. klášterní lékařství, Velkým duchovním impulsem v charitativní činnosti byl vznik žebravých řádů.“

Renesance a baroko
V 15. a 16. století dochází k novému pohledu na svět a člověka. Renesanční humanismus vyvýšil člověka a rozvolnil jeho vztah k Bohu. Chudí a nemocní již nebyli obrazem Krista, ale byli považováni za lenochy, podvodníky a potencionální kriminální živly. Tato mentalita pronikla i do církve. Nemocnice byly často v zanedbaném stavu, proto starost o ně převzal stát. Ústup církve z charitativní oblasti předznamenal její ústup z každodenního života. K nápravě došlo až po Tridentském koncilu (1546 – 1563). Obnova je spojena se jmény sv. Karla Boromejského, sv. Vincenta de Paul, sv. Jana z Boha nebo sv. Kamila de Lellis.

Devatenácté a dvacáté století

Vítězstvím Velké francouzské revoluce (1789) se začaly výrazně měnit poměry ve společnosti. Ve Francii nová vláda zcentralizovala veškerou péči o chudé. Tato péče měla být financována ze státní pokladny, což se ovšem příliš nepovedlo, protože finanční prostředky k této péči určené byly de facto rozkradeny. V našich zemích provedl obdobnou reformu císař Josef II. Ani v jednom případě se problém chudoby nevyřešil. V 19. století se rozvinula průmyslová společnost. Díky těmto změnám se dostaly do popředí otázky charity a spravedlivého sociálního uspořádání. Na obnově a činnosti křesťanské charity v 19. a 20. století se podíleli sv. Jan Bosco, Adolf Kolping, bl. Matka Tereza z Kalkaty, sv. Pio z Pietralciny, abbé Pierre, Jean Vanier a další. V roce 1885 papež Lev XIII. prohlásil sv. Vincenta de Paul patronem všech katolických charitativních organizací. "

Zdroj:
Prof. Ctirad Václav Pospíšil OFM: Teologie služby

http://brno.cha­rita.cz/kdo-jsme/z-historie-charity/

Historie České charity
„Charita Česká republika vědomě navazuje na bohatou historii péče křesťanů a katolické církve o chudé a trpící a také na téměř stoletou historii svého působení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Počátky katolické charity v českých zemích spadají až do roku 1919 a za první republiky zažívala velký rozvoj, pomáhala také na konci druhé světové války.
Po útlumu v období komunismu obnovila Česká katolická charita (dnes Charita ČR) svou činnost mimo jiné v souvislosti s amnestií Václava Havla či válkou v Jugoslávii. Od té doby se zprofesionali­zovala, otevřela stovky sociálně-zdravotních služeb v ČR a rozšířila své projekty v zahraničí na desítky zemí. Pomáhala také při všech větších povodních na území Česka.“
http://www.cha­rita.cz/o-charite/z-historie/

anonym

Od doby soucitu nad chudým poctivým Samaritánem,protoře když jedni,v jisté komunitě bohatnou – tak druzí chudnou,je to sociální systém katolíků.