Didakt

Kdy připustit kočku a kdy je pohlavně zralá?

Zdravím vespolek.

Máme britskou kočku a chtěli bychom ji nechat připustit. Má už deset měsíců, ale ještě pořád se nemrouská. To hádám znamená, že ještě není pohlavně zralá? Co jsem si tak pročítal, tak nejlepší věk na první připuštění je kolem prvního roku. Nebo je tomu jinak?
Jen pro info, nejsem rozhodně žádný množitel. Chceme jen jednou koťátka, pak kastrace, naše malá sice nemá papíry kvůli taťkovi bez papírů, ale čistá britka by měla být (matka britka lila s PP, otec modrý bez PP…proč je majitel připustil se mě neptejte…netuším, prý nehoda, ale papíry jsme viděli). Koťátka necháme čipovat, jedno si necháme, jedno chce tchýně a jedno sestra, takže rozebraná budou hned:)

Odpovědi
dubraro

Kočku nelze nakrýt, dokud nemá říji. Britské kočky obecně dospívají později, takže to může být až kolem jednoho roku.
Odchov bych si ještě jednou rozmyslel, nečistokrevných koček jsou plné útulky.
Klidně může mít v prvním vrhu 6–8 koťat. To sama kočka nezvládne, musí se dokrmovat, každé 2–3 hodiny. Pak veterinární péče o takovou smečku. Je to velice náročné na čas i na náklady. Jste schopni to odchovat a zajistit jim umístění?

Didakt

dubraro: Ok díky za objasnění. Já vím, je mi úplně jasné, že se najde hodně lidí, kterým se to nelíbí a uvědomuji si taky jaké to může mít následky. Veterinář nám ale říkal, že prvorodičky, obzvláště šlechtěnější rasy mívají v prvním vrhu většinou hodně málo koťat, max čtyři. Pokud vím tak všeobecně u zvířat bývají první vrhy menší. S udáním koťat nebudu mít problém i kdyby jich bylo více :)

dubraro

Dcera má čistokrevnou mainskou mývalí. Kryl ji GIS kocour. V prvním vrhu měla 8 koťat.
Kamarádka má čistokrevnou britskou a kryl ji neméně čistokrevný kocour. V prvním vrhu měla 7 koťat.
Vy máte navíc kočku bez PP, takže by vám žádný chovatel neměl poskytnout ke krytí čistokrevného kocoura.