Dochy

Kdy přesně získám řidičské oprávnění?

Na základě otázky zda lze řídit když člověk udělal zkoušku, ale ještě nemá řidičák, by mně zajímalo kdy přesně získám řidičské oprávnění. Protože průkaz není oprávnění, to je jen doklad, který mé řidičské oprávnění potvrzuje. I když mi řidičák shoří, stále budu mít řidičské oprávnění a na základě toho mi řidičák znovu vydají.

Po pravdě mi tohle není jasné. Přestože jsem poctivě na řidičák počkal a jsem proti tomu jezdit bez něj, rád bych znal podrobnosti.

Odpovědi
Drap

Řidičské oprávnění sice máš už před vydáním řidičáku, i v případě že ti už řidičák shoří. Pokud jsi však alespoň trochu se něco málo naučil, tak dobře víš, že bez řidičáku nesmíš řídit. Samotné oprávnění ti je tedy k ničemu, pokud nemáš ten doklad v ruce/nebo spíše v kapse/ Co je na tom nejasného?
Můžeš klisně chodit a všem vykládat, že máš řidičské oprávnění, ale řídit nemůžeš.

Mp2

On se neptá na řidičák.. Řidičák a oprávnění je něco uplně jiného..
Taky nemusiš mít rodný list.. A žiješ..

Oprávnění získáš úspěšnyn složením a zažadanim o vydani průkazu.

Oprávnění ti mohou odebrat nebo ty sam se ho muzes vzdát..
Můžeš se ale vzdát jen některé skupiny opravnení..
Pokud se vzdáš všech, musis i odevzdat prukaz..

cukrar

Vyzvednutím na registru řidičů. Tam se zapíše přesné datum a čas, kdy Vám byl předán doklad. To je pro případ, když Vás při cestě pro průkaz zastaví policie. V autoškole složíte úspěšně zkoušku, ale oprávnění získáte převzetím řidičského průkazu.
Už je to jasné?

miroslav.bk

Uspesnym slozenim zaverecne zkousky v autoskole, resp. pote, co s potvrzenim o tom zajdes zazadat na urad o vydani ridicaku, a to se zpetnou platnosti k datu uspesne slozene zaverecne zkousky.

Priklad: Zkousku „jsi udelal dnes 20.3., potvrzeni o tom dostanes zitra, tj. 21.3., na urad dojdes v patek, 22.3. – opravneni ziskas ke dnesnimu dni (tak to bude zapsane v ridicaku jako "datum vydani“).

POZOR: Opravneni ridit ziskas az kdyz si fyzicky prevezmes ridicak! Tzn., ze v mezicase (od uspesne zkousky, resp.zadosti o vydani ridicaku, az do jeho prevzeti) sice mas ridicske opravneni, ale nesmis ridit, protoze to je dovoleno jen s platnym ridicakem, na ktery stale cekas.

PS: Opravdu se to tech ± 14 dni vyplati vydrzet :)

Zdroj: Osobni zkusenost z r. 2017

Edison

Opěd odkážu na Zákon: řidič je povinen…

Dochy

Miroslav: Moc se mi to nezdá, ale na náš Absurdistán je to věrohodné až až… 😉
Dík za příspěvek

Autacek: Dík i tobě. Ale nejsem si jist, zda Tě nahlásil Drap. Ohradil se vůči Tobě už večer, ale Tvá odpověď zmizla až ráno. (což může ale také nemusí mít význam)

Dochy

Edison, Drap: Já vím, co vše je „Řidič povinen…“. Neptal jsem se na to. Řízení bez řidičského oprávnění: 4, body, 25–50 tisíc, 1–2 roky zákaz. Řízení bez ŘP, jiné porušení povinností, 0 bodů, pokuta do 2000 nebo 1500–2500 ve spr. řízení.

Edison

V zásadě je Tvá otázka irelevantní. Tvá reakce tuplovaně. Když víš, co máš a jaké jsou tresty, na co se vlastně ptáš? Řidičské oprávnění je Ti v zásadě úplně k ničemu, přesněji jen k tomu, aby Ti mohl být vydán řidičský průkaz. K ničemu jinému to neslouží a k řízení mot. vozidla to neopravňuje. A to ti tu píší i ostatní.

Dochy

" Řidičské oprávnění je Ti v zásadě úplně k ničemu, přesněji jen k tomu, aby Ti mohl být vydán řidičský průkaz. K ničemu jinému to neslouží a k řízení mot. vozidla to neopravňuje."

Ale to se mýlíš. Kupříkladu ŘP je mi k ničemu, pokud mám řidičské oprávnění na motorku (pouze) a sedím za volantem autobusu. Zatímco řidičské oprávnění B pokud sedím ve Fábii mě i bez ŘP v kapse dostane z velkých problémů (2000 pokuta sice je nepříjemná, ale nejsou to velké problémy)

Ptám se na co se ptám, je mé právo se ptát a je Tvé právo se rozhodnout zda mi odpovíš nebo ne. Zatím jsi mi neodpověděl, jen jsi mi sdělil spoustu svých domněnek, které nejsou k věci – narozdíl od jiných, kteří se snažili a snaží abychom se té odpovědi dopracovali.

Ber to takhle: Ještě před 3 lety byl týden prošlý obvaz v lékárničce podle policistů životu nebezpečný. Teď už je kupodivu v pohodě. Podle lékařů byl v případě nehody jakýkoli obvaz dostatečný jak teď tak tehdy. Tak to prosím ber tak, že mně nezajímá názor policistů na to zda bez ŘP v kapse jsem či nejsem způsobilý řídit, ale jen a pouze kdy je mi dle zákona, nějaké vyhlášky, či třeba jen z důvodu ustáleného úředního postupu uděleno po splnění podmínek z mé strany (kursy, testy, zdrav. kontroly vč. doložení papírů…) ŘO.

Dochy

Cukrar: Mám pochybnosti o správnosti Tvé odpovědi. ŘP který mám je hodně poctivě zalaminován, o hodně lépe než OP. určitě jej netiskly a nelaminovali když jsem si pro něj přišel. Na ŘP mám u každé skupiny údaj od kdy mám řidičské oprávnění. Teď už to neověřím, ale moc bych se divil kdyby tam bylo datum kdy jsem si ŘP vyzvedl.

Dochy

Kdo tu zas nahlašuje odpovědi??? Hej lidi nedělejte mi tady v tom bordel. Pokud máte nějakou výhradu tak to zkrátka napište! Když už musíte, nahlašujte prosím jen to co opravdu může někoho zmást a poškodit. Děkuji.

Autackova odpověď podle mně nic matoucího neobsahovala, max. nebyla dost přesná vzhledem k otázce (ale to tu zatím není žádná odpověď)

Drap

Autacek: Blbosti píšeš ty, pořádně i přečti co jsem psal. Samozřejmě překrucovat každou zprávu z netu a vykládat si ji po svém tady svedeš jenom ty

autacek

Na výhrady připomínky či komentáře slouží případně diskuse pod otázkou, nikoli mazání odpovědí, které se mi nelíbí. No alespoň již víme, že jsi tu hlavní nahlašovatel, hezky jsi si odkryl.