Kelt

Kdy použít výraz žena a kdy ženská a kdy oba dva?

Kněžna v Babičce říká: Šťastná to žena. Vem si ňa Juro za ženu, budeš mď dobrú gazděnu. Včera jsem viděl pěknou ženskou. A mohl bych pokračovat. Ale jsou v tom nějaká pravidla, kdy použít který výraz? Nemyslím ženská jako přídavné jméno. Děkuji předem.

Nejlepší odpověď
annas

Žena – významy podle PSJC – užití záleží na kontextu, jiný je psaný projev, jiný projev mluvený. . Výraz ženská je nespisovný.

  1. dospělý člověk ženského pohlaví – drobná, korpulentní mladá, vdaná ž.; povídavá ž.
  2. osoba ženského pohlaví, která. je provdána nebo. prožila pohlavní styk (opak. panna)
  3. osoba ženského pohlaví najímaná k urč. práci: vzít si ženu na úklid; najatá žena.

4.. manželka
--

A. ženská – obecné a zastaralé podst. jméno – ženská osoba, žena; ,šikovná, mladá, hezká ženská .
2. Pejor. ženština, osoba (zvl. v oslovení); Utíká z nudy od ženy a od dětí a chytá se ženských.

3. obecně – prostá n. venkovská žena. Ženské šly zachumleny v šátcích, mužští v čepicích.

B. ženský (ženská, ženské) přídavné jméno . týkající se ženy jakožto příslušnice pohlaví: ž-é pohlaví; ž-é tělo; drobné ž-é ruce; ženská práce

Poznámka k bodu 2 u ženy.

Když jsem odebírala Mladý svět, je to už dávno, objevila se v něm otázka: Kdy se dívka stává ženou. Odpověď si pamatuji, dnes jsem si ji připomněla.

„Dívka se stává ženou teprve po roce pravidelného, soustavného a usilovného pohlavního života.“

Další odpovědi
Lamalam

Ženská je trochu expresivnější výraz pro ženu. Já ho používám tak nějak podle citu. Jestli jsou na to přesná pravidla, netuším.

marci1

Ženská je hovorové (pro mě už spíše hanlivé) pojmenování pro ženu. Moc ho nepoužívám. 🙂