Weroniq

kdy pomáhá horké a kdy studené? obklad, sprcha apod.

někdy mě bolí třeba záda nebo cokoli jiného a chtěla bych si dát teplou sprchu nebo vanu a je mi řečeno, že to není dobrý nápad, že to akorát podpoří zánět.. nebo když mě bolí v krku, tak mi taky dělají lépe studené nápoje než ty teplé – podle čeho teplé či studené zabírá lépe?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Já bych řekla, že nejlepší je, když si to každý vyzkouší sám, co mu dělá dobře. Mně osobně dělají dobře pouze studené obklady / sprchy… teplé mi to akorát zhoršovalo, ať už se jedná o menstruaní bolesti, namožený sval apod. Třeba i při angíně mi studená sprcha bodla a to všichni lomili rukama…

Takže, když si budeš chtít dát teplou sprchu, tak si dej a když ti nesedne, tak příště ji vynecháš ;o)

Další odpovědi
hanny 2

Suché teplo

Obklad, který působí jen na určitou část těla příjemný a často přináší úlevu při menstruačních křečích, při zánětu močového měchýře nebo při ledvinové a žlučníkové kolice.
Jako zdroj využíváme například ohřívací láhev nebo polštářek s třešňovými peckami, pohankovými slupkami nebo prostou ohřívací lahev nebo nahřátou plenu.

Účinné je tzv. „červené teplo“ tedy ozařování speciálním červeným světlem, jehož teplo jemně proniká i do hlubších sfér pokožky a svalových tkání. S úspěchem ho lze používat třeba při zánětech vedlejších nosních dutin či hlubších svalových tkání.

Mokré teplo

Mokré teplo, tedy koupání v teplé či horké vodě pomáhá při nachlazení, a v některých pramenech se dočtete o blahodárném působení na klouby a bolavá záda. Jinde jsou zas právě na tyto kloubní potíže doporučovány spíše suché teplé zábaly.
Dobré jsou i masky z teplého léčivého bahna, které prospívají kloubům a svalům.
Mezi mokré teplo lze počítat i vlhké obklady, mezi ty nejznámější patří obklady břicha při zažívacích potížích a průjmech, ideálně v kombinaci s heřmánkovým čajem.
A když už jsme u heřmánku, nemohu nezmínit vlhké napařovací zábaly pleti třeba právě heřmánkovým čajem před čištěním.

Když je lepší chlad

Některé akutní záněty v těle, například právě kloubní či svalové záněty reagují na teplý obklad bolestí a zhoršením. Zde je lepší použít léčbu chladem.
Teplé a horké obklady se také nedoporučují při křečových žilách, rozšířených žilkách a u všech krvácivých zranění, protože teplo podporuje cirkulaci krve.

http://www.le­rato.cz/zt17-lecive-teplo