anniccka

kdy po soudním rozhodnutí dojde k nabití právní moci?

Doplňuji:
doba odvolání 15 dnů,jde o náhradu soudníh poplatků a advokáta

Odpovědi
nanule

To je různé, záleží na druhu rozsudku a délce lhůty pro odvolání.

Pokud je lhůta 15 dnů, tak právní moc nabyde 16.tý den od převzetí usnesení. Např. když ho převezmete 1.6. tak právní moc bude 16.6.

Fidel: s tim vikendem to neni az tak pravda. Soud ma na to tabulky, je to skutecne 15 dnu, pokud pak 16.ty den je vikend nebo svatek, pravni moc je nasledujici pracovni den, to je pravda.

A s exekutorem to taky neni tak rychle. Z otazky jsem pochopila, ze nejde o narizeni exekuce. Takze jeste navrh na soud, ten musi do 15ti dnu exekuci naridit a zaslat exekutorovi. Pak se teprve muze stat, ze vam prijde domu. (A to nepocitam, ze pokud by slo o soudni vykon rozhodnuti, tak se exekuce naridi a treba 2 roky lezi na spisovne nez na ni prijde rada – mluvim ze zkusenosti)

Fidel

Trošku oprava nanule: právní moci nabude rozhodnutí soudu uplynutím lhůty k odvolání poslednímu účastníku řízení. Lhůta k podání odvolání nemůže skončit ve svátek ani den pracovního klidu. Pokud se strany vzdají práva na odvolání, nabyde rozhodnutí pr. moci dnem doručení. Ale představte si:

31.5. vás nezastihne pošťačka doma – uloží na poště, vy si to nevyzvedneze a uplnyutím 10 dnů (10.6.)vám to dá do schránky. Odvolat se můžete do 27.6. (včetně; byl tam víkend), lhůta k plnění bývá nejčastěji 3 dny, tzn. dobrovolně můžete zaplatit do 30.6. a 1.7. vám může na dveře zazvonit exekutor.