Kelt

Kdy po probuzení mohu jíst, je v tom nějaké pravidlo?

Je nějaké pravidlo, kdy jíst? Kolik hodin po spánku. Ráno je to asi dle možností, to bylo probíráno. No asi by to mělo být podle potřeby, že mám hlad. Vzbudil jsem se po noční ve 12 hodin a nějakou potřebu hladu nepociťuji. Tělo si samo řekne. Nebo je nějaký interval mezi jídlem před spaním a po něm? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Malvína

Myslím si, že spánek v tom nehraje zase až takovou roli. Jen je potřeba dodržovat (nebo by bylo dobré) v kolik hodin co můžeme konzumovat.

Co jíst ráno?
Po probuzení:
Nemusíme jíst hned po probuzení, ale důležité je udělat si na snídani čas. Lidé, kteří ji často vynechávají a místo toho si později dopřávají kofein a sladkosti v domnění, že je to lépe nastartuje, si tímto počínáním spíše uškodí. Den by měl začít lehkou snídaní – ideální volbou je miska ovesné kaše s lesním ovocem a tvarohem. Po několika hodinách může následovat třeba hrst oříškové směsi a sušeného ovoce. Další vhodnou variantou je také proteinový koktejl s mlékem a ovocem.

Kdy co správně jíst?
Nutíme tak náš organismus dělat věci v době, kdy na ně není „nastaven“. Totéž platí i pro jídlo: jezme správné věci ve správnou dobu podle vnitřních hodin a půjde nám lépe i hubnutí.

Tady je pár zásad, jak dodržet správný čas:
01:00 – 03:00 nevhodná je káva, alkohol, tuky a obzvlášť cigarety
03:00 – 06:00 produkce hormonů usnadňujících ukládání tuků je nejvyšší, takže nejíst nic
06:00 – 08:00 tělu chybí tekutiny a vitamíny, při aerobním tréninku nejlépe spaluje tuky
08:00 – 10:00 nejlepší doba na zpracování sacharidů. Můžeme si bez větších výčitek dopřát i něco sladkého
10:00 – 13:00 čas na další sacharidy z ovoce
13:00 – 15:00 větší jídlo s vyrovnaným obsahem bílkovin a sacharidů
15: 00 – 18:00 menší jídlo s vyrovnaným obsahem bílkovin a sacharidů, hlavní je dodržet správné pauzy mezi jídly
18:00 – 21:00 bílkoviny + zelenina
21:00 – 24:00 klidový režim

Zdroj: https://zena.ak­tualne.cz/zdra­vi/biologicke-hodiny-kdy-a-co-jist-abychom-netloustli/r~i:ar­ticle:775093/

Další odpovědi
Kepler

Jistá pravidla existují – viz odpověď Malvíny. Ta je ovšem možno dodržovat při pravidelné životosprávě. Tu já ovšem nemám, někdy jsem vyspaný už v 6, jindy až v 10 h, podle toho, kdy zapadnu do kanafasu. Jedno pravidlo ale dodržovat musím, mé tělo si žádá min. 8 až 9 h spánku. Po probuzení se mi žaludek vzbudí až tak za hodinu a tehdy se najím poprvé. Pak vždycky, když dostanu hlad.

annas

Podle čínské medicíny žaludek pracuje od 7.00 do 9.00 hodin Proto je nejlpšíé jízdy, když žaludek připravený, to je kolem 8.00 hodiny.

Začít pitím vlažné vody s citronem, lžičkou medu a k tomu snít lžičku oleje.
Olej nastartuje žlučník, med slinivku a citron játra.

Tak mně to doporučila jedna lékařka, která se čínskou medicínou zabývala. Jenže čas snídaně jsem nemohla dodržovat kvůli zaměstnání. Tudíž jsem dodržoval a dodržuje pití vlažné vod s citronem atd.

Bobek 2

Jaká pravidla si dáš, taková je budeš mít. Zkušenosti generací se obvykle kumulují v národních a rodinných zvyklostech. Obecně se považuje spíš za vhodné se ráno najíst a za nezdravé snídani vynechávat. O nějaké minuty bych neměl starost, však ono si to jídlo v žaludku kdyžtak pár minut počká, než se tělo probudí.