Spekulant

Kdy o sobě můžu mluvit jako o akcionáři?

Vím, že akcionář je vlastně člověk, co vlastní alespoň jednu akcii. Ale kdy takhle o sobě můžu mluvit, abych nebyl za hlupáka?

Nejlepší odpověď
Drap

Kdy chceš, neni na to předpis.

Další odpovědi
Dochy

Mno obecně ve společnosti zpravidla nemá moc smysl o sobě uvádět že jsem akcionář, pokud mám jednu akcii s hodnotou 100kč. Pokud mi zisk z akcií významně vylepšuje rozpočet či pokud díky akciím mám možnost aktivně ovlivňovat dění v nějaké společnosti (s netriviálním obratem/ziskem/vli­vem) pak už to že jsem akcionář má nějakou váhu…

Pepa25

Vždyť si odpovídáte: když budete vlastnit aspoň jednu akcii! Většinou se o akcionářích mluví ve vztahu ke konkrétní společnosti: „jsem drobný akcionář ČEZu“ nebo „Jako akcionář vaší společnsoti žádám o zápis z jednání poslední valné hromady …“. Obecně se většinou vlastník různých akcií označuje jako investor.

L.G.

No pokud chcete vymezit přesně ten časový okamžik, kdy se z neakcionáře stává akcionář, tak zpravidla v okamžiku zpárování nákupního příkazu s prodejním, to platí pokud máte na mysli být akcionářem ve veřejně obchodované společnosti, akcionářkou se můžete taky stát třeba v okamžiku přijetí dědictví, v jehož podstatě jsou zahrnuty případné zůstavitelovy akcie nabyté v průběhu života. U akcií na jméno nebo u listinných akcií je režim vystižení onoho přesného časového okamžiku mimo dědictví zase o trochu složitější. Do hry můžou vstoupit například i různé odkládací podmínky typu výhrady vlastnického práva apod. , no prostě je nejlepší nabýt vlastnictví při obchodování na akciovém trhu,tam se žádný složitosti nekonají. 👍

Dochy

Pepa: Myslím, že u „investora“ je to podobné. Pokud to není významná částka, moc bych se tím nechlubil. Navíc u „investora“ bych očekával vyšší osobní účast ne daném podnikání. A u investora to nemusí být jen akcie.