Kdy naposled byla aktivní sopka Mayon na Filipínách, kolik životů tenkrát bylo zmařeno?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Mayon je aktivní sopka, vypínající se do výšky 2 462 m nad zálivem Albay na Filipínách. Je to jedna z nejaktivnějších filipínských sopek. Za posledních 400 let je zaznamenáno přes 50 silných erupcí. Svým klasickým kuželovým tvarem je perfektním příkladem stratovulkánu, podobně jako sopka Fudži v Japonsku.

První záznamy o erupcích jsou doloženy z roku 1616, cyklicky se opakují po několika letech. Většinou se zpočátku projevují vyvrhovaním bazaltových pyroklastik, později doprovázených andezitou lávou. Často se tvoří pyroklastické proudy, které se řítí dolů ze svahů a devastují okolní krajinu. Při erupci v roce 1814 bylo zničeno město Cagsava a několik dalších osad a zabito asi 1 200 lidí.

Při erupci v roce 2006 zahynulo přes 1000 lidí. K novému výlevu lávy došlo v pondělí 14. prosince 2006.

Další odpovědi
panenka

K novému výlevu lávy došlo v pondělí 14. prosince 2006.Při erupce erupci v roce 2006 zahynulo přes 1000 lidí

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ma­yon