Avatar uživatele
Stříbrný

Kdy mluvíme o atentátu? Jsou uvedené příklady atentáty?

Jen tak namátkou, zavraždění svatého Václava, zavraždění Caesara, J.F. Kenedy - to byli vedoucí vládní představitelé.
Neúspěšně proběhly atentáty na papeže Jana Pavla II. V.I.Lenina, R. Reagana a další.
Proč se ale říká atentát na Rašína, který byl myslím ministr financí?
Marat byl zabit ve vaně - byl to atentán nebo ne?
Záleží na prostředku - otrava jedem je také atentát? Záleží na tom, kdo to udělal a kdo a kolik je obětí? Když někdo na sobě odpálí bombu a zahyne při tom dvacet i více lidí, je to atentát? Atentát je násilné odstranění známého významného člověka a ne desítek venkovanů, které nikdo nezná. Jak je to? Díky.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

O atentátu se mluví tehdy, když jde o pokus nebo vraždu prominentní osoby nebo politické osobnosti překvapivým útokem, často za úplatu nebo z politických důvodů.

K atentátu může dojtí z náboženských, politických nebo vojenských příčin,, mlůže být provedený za úplatu, z pomsty, z touhy získat slávu nebo proslulost, nebo jde o příkaz z vojenských i bezpečnostních služeb.

Ten, na koho je spáchaný atentát, se nebrání, je nepřipravený, neprovokuje, často není známá příčina, vyjde najevo až později.

http://en.wikipedia.org/…

--
"Pistole, bomby i deštníky
Během dvacátého století se státem iniciované a prováděné atentáty pevně etablovaly jako běžná součást boje s nepřítelem. Pokusy o atentát na Adolfa Hitlera šly do desítek, ani Winston Churchill si ale nemohl být jistý svým životem. Během sovětsko-jugoslávské roztržky poslal rozzuřený Stalin agenta-vraha, aby zlikvidoval vzdorného Josipa Broze Tita. Sovětská KGB pronásledovala ukrajinské nacionalisty, například Stěpana Banderu, jehož zavraždila v roce 1959 v Mnichově. Americká CIA se zase neúspěšně pokoušela zabít Fidela Castra a mimo jiné sponzorovala zabijácké aktivity během nejrůznějších převratů v Latinské Americe.

Otrava jedem.
"Rrumunská Securitate či bulharská Državna sigurnosť, která se v roce 1978 nechvalně proslavila atentátem na disidenta Georgiho Markova, jehož usmrtila jedem ukrytým v hrotu deštníku. Atentátů se zcela nezříkala ani československá StB."

http://respekt.ihned.cz/…
----

Bohužel, obětí atentátu, tedy i sebevražedného, se stanou i nevinní lidé. Jde o atentát spojený s vraždou, jindy o bombový útok...

Pojem atentát se dnes užívá v širším význam než v minulosti, i když jde o vraždu z politických či náboženských důvodů. Uvědomuje si nejen sebevražedný atentátník,, že jeho čin vede k úmyslnému zabití lidí.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Atentát je vražda (nebo pokus) něhoho významného z politických důvodů - nezáleží přitom na prostředku (jed, chladná zbraň, střelná zbraň...) ani prostředí (veřejné prostranství, soukromí, vana...).
;-)
Takže "odstranění desítek venkovanů, které nikdo nezná" je masakr (apod.).
Zabití ožraly v knajpě (byť by roztržka byla motivována politickými rozpory) je vraždou.
Zabití prezidenta manželkou (třeba z důvodu nevěry) je taky vraždou.
"Když někdo na sobě odpálí bombu a zahyne při tom dvacet i více lidí" - je to masakr, hromadná vražda..., atentátem bych to nenazýval (i když se to v médiích děje). Podle mne takový člověk není atentátník, ale vrah.


Avatar uživatele
Bronzový

Atentát je pokus o vraždu vysoko postavené a významné osoby ať už otravou či střelnou zbraní :)
Doplňuji:
Pokud je teroristický útok veden na určitou skupinku lidí, tedy když se teroristé připravují přímo na ně, tak je to atentát :)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2166
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.