Avatar uživatele
Pavel1212

Kdy mi notebook žere více elektřiny: když je připojený v zásuvce nebo když je v prodlužovačce, který je v zásuvce?

Bere prodlužovačka elektřinu i když je jen zapojena v zásuvce, ale není v ní nic zapojeného?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? iceT, johana 56 před 4741 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Teoreticky ano. Na prodlužovačce je ztráta napětí úměrná jejímu odporu a protékajícímu proudu. Ohmův zákon. Prakticky je to ale zanedbatelné !! Průtokem proudu na uvedeném odporu vzniká také ztrátové teplo.
Doplňuji:
Otázka je nevhodně položená. Prodlužovačka jako taková vlastní spotřebu nemá ( pokud není vadná)! Ale průtokem proudu do spotřebiče vzniká teplo úměrné odporu prodlužovačky. Na vznik toho tepla je zapotřebí určitý příkon elektrické energie. V praxi je to zanedbatelné. Aby se to mohlo spočítat je třeba vědět elektrický odpor té prodlužovačky a proud který protéká při zapnutém notebooku.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Michal Kole

Podle mě víc když je v prodlužovače, protože prodlužovačka má „jistou“ spotřebu, zejména pokud je „přepěťová“, „regulovaná“, ale i obyčejná má odpor a když protéká proud vzniká teplo a tedy nějaký ztrátový výkon, ale zase je to na hranici měřitelnost

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
tom004

Jestli ta prodlužka nemá kilometr,tak nic nebere.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

Tak jsem to změřil.
Prodlužovačka 5m má odpor 2×0,15ohmu. Při zatížení spotřebičem o příkonu 100W a napětí 240V bude mít ztátový výkon 52mW, t.j. spotřebu 1kWh za
19 231 hodin.
Pokud prodlužovačkou neteče žádný proud, nemůže mít žádnou spotřebu. Pochopitelně, pokud nemá vadnou izolaci.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet