Pavel1212

Kdy mi notebook žere více elektřiny: když je připojený v zásuvce nebo když je v prodlužovačce, který je v zásuvce?

Bere prodlužovačka elektřinu i když je jen zapojena v zásuvce, ale není v ní nic zapojeného?

Nejlepší odpověď
mosoj

Teoreticky ano. Na prodlužovačce je ztráta napětí úměrná jejímu odporu a protékajícímu proudu. Ohmův zákon. Prakticky je to ale zanedbatelné !! Průtokem proudu na uvedeném odporu vzniká také ztrátové teplo.
Doplňuji:
Otázka je nevhodně položená. Prodlužovačka jako taková vlastní spotřebu nemá ( pokud není vadná)! Ale průtokem proudu do spotřebiče vzniká teplo úměrné odporu prodlužovačky. Na vznik toho tepla je zapotřebí určitý příkon elektrické energie. V praxi je to zanedbatelné. Aby se to mohlo spočítat je třeba vědět elektrický odpor té prodlužovačky a proud který protéká při zapnutém notebooku.

Další odpovědi
Michal Kole

Podle mě víc když je v prodlužovače, protože prodlužovačka má „jistou“ spotřebu, zejména pokud je „přepěťová“, „regulovaná“, ale i obyčejná má odpor a když protéká proud vzniká teplo a tedy nějaký ztrátový výkon, ale zase je to na hranici měřitelnost

tom004

Jestli ta prodlužka nemá kilometr,tak nic nebere.

Hlada

Tak jsem to změřil.
Prodlužovačka 5m má odpor 2×0,15ohmu. Při zatížení spotřebičem o příkonu 100W a napětí 240V bude mít ztátový výkon 52mW, t.j. spotřebu 1kWh za
19 231 hodin.
Pokud prodlužovačkou neteče žádný proud, nemůže mít žádnou spotřebu. Pochopitelně, pokud nemá vadnou izolaci.