huxa

Kdy mají autoři ještě autorské právo?

Kolik let trvá, než o něj příjdou? jak je to u hudby, filmů, obrázků a videoher?

Nejlepší odpověď
anonym

Správci autorských práv jsou v ČR Intergram, OSA a Dilia. Všechny mají své portály, kde sdělí informace k detailním podmínkám.
Současná právní úprava znamená, že za života autora je osobní autorské právo trvalé a po jeho smrti zaniká uplynutím 70 let (pokud není v dědickém ujednání uvedeno jinak).
Užití autorského díla – viz ve zdroji:
O užití autorského díla na základě smlouvy pojednával článek v časopisu Automatizace č. 11/2009, str. 563–564. Dalším případem je bezesmluvní užití autorského díla. Autorské dílo lze užít bez smlouvy ve třech případech, a to konkrétně:
autor zemřel před více než 70 lety;
užití díla pro osobní potřebu;
využití bezúplatné zákonné licence.
Ve všech ostatních případech a pro všechny způsoby užití nad rámec výše uvedený je nutné uzavřít smlouvu a díla užívat v souladu s danou smlouvou.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Prom­l%C4%8Den%C3%AD
P.S. ad kri kri, toto je odborná rubrika, nikoliv názorový chat, pokud neznáš správnou odpověď, raději nepoškozuj tazatele chybnými bludy.
Pokud by tě poslechl, mohl by následně uplatnit náhradu škody z titulu nezákonného návodu.
Doplňuji:
Pro upřesnění podobným zbrklíkům:
Při neoprávněném užití autorských práv se platí dvojnásobek poplatku, x 29 let (99–70), + soudní náklady + odměna adbvokáta + ostuda jak trám.
Názorná kalkulace rčení, že za blbost se platí. (Dalo by se dodat stejně jako za neznalost zákoná, která neomlouvá, jak už platilo i ve starořímském právu, („Ignorantia iuris non excusat“).

Zdroj: http://www.au­tomatizace.cz/ar­ticle.php?a=2710

Další odpovědi
anonym

spravidla 99 rokov.
záleží na autorskom zákone tej ktorej krajiny.
Doplňuji:
veru veru – odborne skopírovaný text.
len či náhodou nedošlo ku porušeniu niekoho autorských práv.