Kelt

Kdy má Holena svátek?

V poháde Dvanáct měsíčků je Maruška nucena sloužit své nevlastní sestře, která se jmenuje Holena. Je toto jméno v kalendáři, nebo je to zkomolenina jména Helena? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Myslím si, že Holena není zkomolenina Heleny, i když Holena se objevuje jen u Boženy Němcové. V žádné kalendáři se jméno neobjevuje.

Existuje příjmení Holeňa i Holena, které se u nás používá. Původ souvisí s holení , tedy částí nohy. Nebo se holeně nazývaly hořejší části vysokých bot, dnes holinky. Původ od D. Moldanové.

V literatuře 19. st. se slovo holeň hodně objevuje. Takže i v době B. N. se nosily vysoké boty – holeně, nebo vysoké punčochy překrývaly holeně. Nebo holeň byla bez punčoch., někdo měl štíhlé holeně atd.

Pohádková Holena se ráda fintila, byla pyšná, takže na rozdíl od Marušky nosila vysoké punčošky nebo boty…

Někdy se zdá vysvětlení jednoduché, jindy těžko říct, jak autoři uvažovali.

Další odpovědi
gecco

Nejde o zkomoleninu (tedy – pravděpodobně), nejstarší verze této ´pohádky´ pochází ze 14. století…
😉
A to, že není v našem současném kalendáři nic moc nevypovídá – takovou Kunhutu či Hátu v něm také nenajdeš…

Löwe

Takové jméno existuje jen v podobě příjmení.