bolak

Kdy lidstvo zjistilo, že slunce je vlastně hvězda?

Chtěl bych vědět letopočet a jméno panďuláka.
Doplňuji:
arygnoc: No, mě hlavně zajímá novodobá historie, kdy už to bylo uznávané věděckou společností jako fakt, a hlavně kdo s tím přišel, protože ve škole jsem o tom nikdy neslyšel ani zmíňku. Většinou se jen mluvilo o tom kdo řek že země je kulatá, že země se točí, že země se otáčí kolem slunce atp.

I když je zajímavý že v jednom dokumentu citovali nějakou pasáž z bible, a bylo tam nějako jako „..všechno živé na kulaté zemi..“ nebo „zemi kulového tvaru“, prostě něco takovýho, přesně si to už nevybavím, každopádně přesto že je to tam takhle napsaný, tak když s tím ten chlápek přišel (myslím že to byl Pepa Nos), tak ho chtěly jeptišky upálit.

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem v anglickém zdoji článek „Kdo zjistil, že Slunce je hvězda?“

Tato odpověď v odkazu je uvedena s laskavým svolením Louise Strouse z Národní sluneční observatoře, Sacramento Peak, NM.

Bylo zapotřebí práce mnoha lidí, aby se prokázalo,, že Slunce je hvězda. První člověk, který to zmínil, byl Anaxagoras kolem 450 před naším letopočtem. To znova potvrdil Aristarchos Samos, alet tvrzení se neujalo.

Asi o 1800 let později, kolem roku 1590, přišel se stejnou myšlenkou Giordano Bruno, ale byl upálen i za své jiné názory. Díky práci Galilea, , Keplera a Koperníka byly prozkoumány v průběhu 16. a 17. století vlastnosti sluneční soustavy. Postavení Slunce v ní už bylo jasné. Definitivně potvrzené pak v 19. století Od té doby mohli zájemci měřit vzdálenosti atd. Teprve tehdy se ukázalo, že Slunce je hvězda.

Rozhodující slovo měl německý astronom Friedrich Bessel , " který jako první člověk změřil v roce 1838 paralaxu hvězdy (61 Cygni) a i vypočítal její vzdálenost od Země" . a poskytl další důkazy o tom, že Slunce je hvězda.

„Slunce je nyní klasifikováno jako G2V hvězda:na hlavní posloupnosti trpaslíka mírné teploty.“

Vice v odkazu, kde je uvedená i další literatura.

http://solar-center.stanfor­d.edu/FAQ/Qsu­nasstar.html

Další odpovědi
arygnoc

ľudstvo ako také hodne pozde.
ale niekoško matematikov a filzofov staroveku túto myšlienku vyslovili ešte pred narodením krista.

najznámejším z nich je asi Aristarchos zo Samu, ktorý žil v rokoch 320 – 250 ptred kristom a poznal, že slnko je o hodne ďalej ako mesiac, že zem obieha okolo slnka a že zem rotuje a to spôsobuje striedanie dňa, noci a ročných období.

V roku 280 pred Kristom pozorovaním zakrivenia zemského tieňa na Mesiaci odhaduje, že priemer Mesiaca je 1/3 priemeru Zeme.

:-Q

led

Ľudstvo to ešte nezistilo, len sa zopár ľudí, vedcov i amatérov, rozhodlo na základe výzkumov a pozorovaní, že útvar, ktorému my hovoríme Slnko, je vlastne to isté, ako tie Božie lampášiky, čo nám v noci blikajú nad hlavou a pomenovali sme ich „hviezdy“.
Zatiaľ jeden z mála, kto mal osobné skúsenosti s týmto javom, bol Bruce Willis vo svojich záchranných akciách, no nesmiem zabudnúť ani na jedinečného Chucka Norrisa, veď on ho svojim kopaním udržal v „medziach zákona“.