Kelt

Kdy jsou svatodušní svátky a podle čeho se to slaví?

Tak německy se to řekne Pfingsten, ale kdy se to slaví, tak to jsem ještě nezjistil. Kdo to ví? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Kdy se Svatodušní svátky, Letnice slaví?

"Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích a 10 dnů po svátku Nanebevstoupe­ní Páně.

2018 20. května
2019 9. června
2020 31. května

Týden po Letnicích se v neděli slaví slavnost Nejsvětější Trojice a poté ve čtvrtek svátek Božího Těla.

Duch svatý je
Bohem působícím v nás“ (Papež František)

Svátek Letnic připomíná konkrétní událost, kdy deset dní po nanebevstoupení Kristově sestoupil Duch svatý na (ustrašené) apoštoly, kteří dostali sílu vyjít opět mezi lidi a neohroženě zvěstovat Kristovo poselství o Boží lásce k lidem

. Letnice jsou vyvrcholením a naplněním události Velikonoc. Židé si původně o Velikonocích připomínali vyvedení vyvoleného národa z egyptského otroctví. O letnicích pak darování Desatera Mojžíšovi na hoře Sinaj.

Kolem letnic se v katolické církvi uděluje dospívajícím lidem „svátost křesťanské dospělisti – Biřmování“

https://www.pas­torace.cz/aktu­ality/letnice-svatodusni-svatky

„Velikonoce i letnice mají prapůvod v oslavách přírody: Velikonoce byly původně svátky jara, letnice oslavou začátku sklizně. Pro Židy i pro křesťany však oba tyto svátky znamenají mnohem víc. Židé si o Velikonocích připomínají historickou událost zázračného vyvedení Bohem vyvoleného národa z egyptského otroctví. O letnicích si pak připomínají další důležitou událost – darování Desatera Mojžíšovi na hoře Sinaj. Pro křesťany jsou Velikonoce svátkem vzkříšení, zmrtvýchvstání Pána Ježíše, a letnice jsou svátkem seslání Ducha svatého, svátkem skutečné plnosti života. Jde tedy o nesmírně veliké věci s obrovským dopadem na život každého člověka…“

https://www.vi­ra.cz/texty/ak­tuality/letni­ce-svatodusni-svatky

Další odpovědi
Kepler

Já jsem to taky přesně nevěděl, ale našel jsem toto:

Křesťané si tím připomínají seslání Ducha svatého na apoštoly. Jeho působením jsou v lidském životě láska, radost, pokoj, trpělivost, laskavost, dobrota, věrnost, tichost a sebeovládání. Tak praví bible. U nás se slaví tuším v květnu.
Židovské letnice byly svátkem týdnů šavuot, poděkováním za sklizeň obilí v Izraeli. Později se staly připomínkou duchovního osvobození, když podle Starého zákona obdržel Mojžíš na hoře Sinaj desatero Božích přikázání.
V pohanské tradici byly tyto dny vítáním léta.