JájsemRaibek

Kdy je prováděno první pomazání?

Kolikrát je člověk během života pomazán, když po smrti je mu uděláno poslední pomazání?

Nejlepší odpověď
annas

Doplním Keplerovu odpověď, protože nevysvětlil, kdy se uskuteční první pomazání.

Pomazání spolu s požehnáním patří mezi křesťanské „svátosti“.

Jde o svátost křtu, přijímání, biřmování, manželství a posledního pomazání.

První pomazání souvisí s křtem a další pak s biřmováním. Poslední pomazání – kněz poskytuje nemocnému, aby si očistil a spasil svou duši a v klidu odešel.

Používá se olej, který světí biskup. Píši o katolické církvi.

Pamatuji si to z dětství, když kněz kráčel se „svátostí“ v doprovodu ministranta. Nikoho si nevšímal, ani neodpovídal na pozdrav, ministrant zvonil ručními zvonky. . Ti, kdo ho potkali zůstali stát. a mírně se uklonili.

Později už chodil k tzv." zaopatření", udělení posledního pomazání , sám, nenápadně, v civilu. Protože udělování této svátosti, stejně jako návštěva bohoslužeb, nebyly v době socialismu žádoucí. Stejně biřmování bylo omezené.

Pomazání se používalo pro kněze i krále, výraz požehnání, posvěcení, vyšší moc. Odtud zřejmě vychází sousloví „hlava pomazaná“ i pro nejvyšší představitele státu a církve. Často s nadsázkou.

Další odpovědi
Kepler

Pomazat se nebo namazat se můžeš kdykoliv, ale:
V pravoslavné a katolické liturgii, se během výkonu některých svátostí, provádí pomazání čela anebo dalších částí těla osoby přijímající svátost k prohloubení zasvěcení, k získání požehnání, odpuštění, apod.
Církev používá tři druhy olejů: olej katechumenů, olej pomazání nemocných a křižmo.
Pomazání olejem katechumenů se udílí během obřadu křtu.
Pomazání olejem nemocných se udílí nemocnému během svátosti nemocných.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pomaz%C3%A1n%C­3%AD