Hanuljak

Kdy je prosím nejzazší možný termín výplaty?

Náš zaměstnavatel přišel s návrhem posílat výplatu k 25 dni v měsíci, to je ale velmi pozdě. Existuje prosím nějaké ustanovení v zákoníku práce, které nařizuje, že to musí být dříve? Všude, kde jsem dříve pracoval to bylo nejpozději k 15 dni v měsíci. Moc děkuji – ve společnosti nemáme právníka a ani odbory, tak nás to zajímá.

Nejlepší odpověď
brillant

Splatnost mzdy nebo platu je upravena § 141 zák.č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. V tomto ustanovení je stanoveno, že mzda či plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku. Z uvedeného je zřejmé, že nejzazším možným dnem splatnosti mzdy či platu je poslední den následujícího kalendářního měsíce po měsíci, kdy vzniklo právo na mzdu či plat. Určení pravidelného dne termínu výplaty v rámci příslušného měsíce je zcela v rukou zaměstnavatele, pokud pravidelný termín výplaty nebyl sjednán např. v pracovní nebo v kolektivní smlouvě.
http://kariera­.ihned.cz/c1-38951040-vyplatni-termin-v-pracovni-smlouve
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast6h7.aspx

Další odpovědi
ivzez

Nejzazším termínem výplaty mzdy je 15. kalendářní den měsíce následujícího po období splatnosti mzdy. Obdobím splatnosti mzdy je celý následující kalendářní měsíc (poté má zaměstnavatel ještě zákonnou lhůtu 15 dnů).

Výplatní termín určuje zaměstnavatel. I v případě, že by Vám vyplácel mzdu poslední den období splatnosti (poslední kalendářní den následujícího měsíce), postupoval by zaměstnavatel v souladu se zákonem.

mosoj

A není to jedno? Měsíc jako měsíc.

jáára

taky to tak mám. neuděláš nic

anonym

Vyplácí se ve všední dny.
Doplňuji:
(tento pátek je státní svátek)

Emefej

Můžeš s tím nesouhlasit, můžeš proti tomu protestovat, ale to je asi tak všechno.

lexx

Neexistuje, je to plně na libovůlí zaměstnavatele kdy ( a zda vůbec) nějakou kačku dá,
svinstvo je to ale sami jsme si tuhle „svobodu“ vyzvonili v 1989…