postcd

Kdy je potřeba začít platit soc. pojištění?

pokud jsem samoplátce, neplatí za mě zaměstnavatel soc pojištění, kdy musím začít platit aby to šlo na důchod? paní z úřadu mi dříve říkala něco jako že 10 let před důchodem nebo tak

Odpovědi
ivzez

Každý, kdo není účasten důchodového pojištění
ze zaměstnání nebo z podnikání,
se k účasti může přihlásit dobrovolně.

Dobrovolně si lze hradit maximálně 10 let,
z toho max. jeden rok zpětně.

Je jen na Vašem rozohodnutí, zda
nebo kdy se k dobrovolnému
důchodovému pojištění přihlásíte.

Více informací k dobrovolné účasti najdete v tomto odkazu:
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/ucast-na-pojisteni/dobro­volna.htm
(web ČSSZ)

  • –––––––

Odpověď Stingo se vztahuje se k OSVČ, nikoliv
k dobrovolné účasti na důchodovém pojištění
(i její odkaz vede na web zaměřený na podnikání).

Stingo

Kdy nemusíme platit sociální pojištění

Pokud pro nás byla v roce 2013 samostatná výdělečná činnost vedlejší činností a zároveň jsme vykázali daňový základ nižší než 62.121 Kč, nevznikla nám za rok 2013 povinná účast na důchodovém pojištění (jestliže jsme nevykonávali činnost celý rok, je třeba částku 62.121 Kč poměrně snížit). Až do podání Přehledu za rok 2014 nemusíme platit zálohy.

Zdroj: www.jakpodnikat.cz

Hlada

Pro nárok na starobní důchod je potřeba splnit současně dvě podmínky:
dosažení stanoveného věku
získání potřebné doby pojištění
Ta je ve vašem případě 31–35 let.

Zdroj: http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/dav­ky/starobni-duchody.htm