Kelt

Kdy je na tom jedinec finančně v plusu, kdy už nedává, ale dostává?

Asi takto. Každý člověk pracuje, je někde zaměstnán a bere nějaký plat, mzdu a z toho platí daně. Až odpracuje, co má, tak jde do důchodu a dostává důchod. Velikost důchodu závisí na tom, kolik vydělal, na odpracovaných letech atd. A ten důchod se vlastně počítá z odvedených daní daného člověka, si myslím. Takže on měl nějaký výdělek – hrubá mzda, odvedl daň a dostal čistou mzdu. Pak jde do důchodu a pokud žije , tak má určitý důchod. No a ten důchod se bere z těch daní
za tu dobu, co ten člověk pracoval. Takže od za určitou dobu odvedl určitou částku v daních a pak dostává důchod. Může nastat situace, že by ten člověk dostal v důchodu více peněz, než odvedl v daních? Když bude nesmrtelný, tak určitě bude dostávat více než odvedl. Ale jinak. Děkuji.

Nejlepší odpověď
mosoj

Doporučoval bych ti jít třeba na houby s rouškou, než zde plácat takové blbiny.
Výpočet důchodu je poměrně složitý, neboť ho ovlivňuje mnoho individuálních faktorů, které nastaly během tvého pracovního života.
Nicméně . Důchod se vypočítává z tvých!!! hrubých ročních výdělků, upravovaných koeficienty, od roku 1986 až do doby odchodu do důchodů. Tato částka se různě podle pevných pravidel upravuje až se dostane průměrná hodinová mzda za tuto dobu.

Pak se uplatní redukční hranice a z částky po redukci bereš 1,5 % za každý rok odpracovaný rok kdy jsi byl pojištěn!!!!

Toto je jen nástin a je to reakce na tvoje bláboly o daních.

Další odpovědi
Kepler

Důchodový systém je nastavený tak, aby v PRŮMĚRU byl schopen pokrýt všechny důchody a peníze se berou z povinného důchodového a zdravotního pojištění, ne daní z výdělku. Tedy ten, co se dožije průměrného věku, je na tom šul-nul. Ten co se dožije stovky, dostává důchod na úkor těch, co umřeli moc brzy, případně se důchodu ani nedožili.

Edison

Ono je to složitější. Výpočet není založen na odvedených daních, ale na vydělaných penězích. sice tam je korelace, ale spíše druhotná. Další věcí je, že výpočtem je stanoven podíl, ale ne z jím odvedených daní nebo vydělaných peněz, ale z aktuálního stavu důchodového účtu. Tomu se říká průběžný systém financování důchodů. To je to, o čem se právě hodně diskutuje. On je problém v tý dlouhý době. Kdyby to byl systém čistě spořící, po podasáti letech by se mohlo stát s penězi prakticky cokoli. U průběžného spůsobu se důchod odvíjí v zásadě od aktuálního stavu financí společnosti a ten podíl je pak odrazem vydělaných peněz za důchodcova plodného života (potažmo odvedených daních). Kdo odvedl více, dostane více z aktuálního stavu peněz. Poku by stát zkrachoval, dostane prd bez ohledu na to, kolik důchodce v minulosti vydělal.

Rokio

Kepler: Tvoje odpověď není špatná, ale ze zdravotního pojištění se neplatí důchody. Zdravotní pojištění je na „bezplatnou“ lékařskou péči. Veškeré lékařské úkony zdarma samozřejmě nejsou. Poplatníci sociálního pojištění mají kromě důchodu také nemocenskou a podporu v nezaměstnanosti.