Cass

Kdy bylo poprvé vydáno dílo F. Villona – Závěť?

Nejlepší odpověď
annas

Jako první vydal Villonovo dílo v r. 1489 pod názvem Le grand Testament Villon et le petit. Son codicille. Le jargon et ses ballades knihkupec Pierre Leves v Paříži.
Toto neúplné vydání, nedokonalé, leč velmi úspěšné, je dnes přístupné ve faksimile z r. 1924. Mezi léty 1489 – 1523 vyšlo 20 edic podle Leveta.

Dalši informace o vydání díla F. Villona najdete na s. 157 v práci Mileny Lenderové z Pardubic.

U nás česká tradice villonovská začíná r. 1883 Jaroslavem Vrchlickým sbírkou básní „Prokletí básníci“.

Zdroj: http://dspace­.upce.cz/bitstre­am/10195/32551/1/CL202­.pdf

Další odpovědi
hanulka11

Prvý tisk Villonových básní je z roku 1489, v 16.století je vydal básník
Clément Marot; odborné bádání počíná se v dobí francouzské romantiky;
vědeckou biografii zahájil Auguste Longnon 1873 a 1877, obohatili ji Gaston
Paris (1901

http://www.se­sity.net/elek­tronicka-knihovna/basne.pdf

Závěť je dílo, které napsal Francois Villon v roce 1461 a je také jeho dílem posledním. Villon v něm s nadhledem a moudrostí zkušeného muže hodnotí život svůj vlastní a život vůbec, věnuje se lidem, jejich vlastnostem, slabostem, neřestem a citům

Zdroj: http://www.cte­narsky-denik.cz/Francois-Villon-Velky-testament-Zavet--19212

quentos

Hanulka: to jsem sice našel taky, ale ptáme na rok jeho vydání. Ten nikde najít nemůžu, ale pokud se dobře pamatuju, Villonovo dílo bylo vydáno až po jeho smrti. Zemřel 1463, tudíž 1461 to být nemohlo…