Kryšpín

Kdy byla zavedena v Habsburské monarchii branná povinnost?

Byla nařízena i pro ženy, kdy skončila a byla opět nařízena v Čechách a pokud je nýní i pro ženy, tak na př. v případě války dostane 58 letá kuchařka samopal SA 58 a půjde bránit vlast.

Odpovědi
martin03

Všeobecná branná povinnost pro muže byla v Rakousku-Uhersku zavedena v roce 1868 a trvala až do jeho rozpadu v roce 1918. V Českos­lovensku byla prakticky od počátku a pokračovala i v ČR až do roku 2004. Podmínky se v čase samozřejmě měnily. Od roku 2005 platí, že branná povinnost bude vyžadována po občanech (mužích i ženách) ve věku 18–60 let pouze při ohrožení státu nebo za válečného stavu. To znamená, že všichni tito lidé by mohli být posouzeni.