Kulpix

Kdy byl vynalezen první zapalovač?

A jaký to byl plynový, nebo benzínový, či jiný?

Doplňuju pro admina 》 na mobilní verzi žádné vyhledávání NENÍ. proto mě sem prosím nepište, že jsem si to měl najít.děkuji.

Odpovědi
anonym

Dneska se podíváme na vynález, který snad využije každý správný skaut a nebo škůdce vlastních plic. Mechanické zapalovače se objevily dříve, než by se zdálo, a sice již začátkem 16. století. Pracovaly však se střelným prachem. Zapálení probíhalo jako u běžných děl a pistolí. Nadělaly hodně kraválu a čmoudu a byly někdy životu nebezpečné. Rozhodně však byly přepychovou věcí, kterou si mohli dovolit jen velcí páni. V 16. století byly takové zapalovače vyráběny v Německu a v 17. století v Anglii. Na zapalovače se přeměňovaly staré vyřazené pistole a látkou, která se vzněcovala, byla zuhelnatělá tkanina. V 18. století vyráběli Japonci maličké pistole, ve kterých se od jiskry z kamínku a kolečka vzněcovaly zbytky hedvábí. Opravdové zapalovače však přišly mnohem později. Teprve v r. 1903 se začínají používat jakési zapalovače benzinové. V r. 1904 vynalezl Carl Auer von Welsbach umělý zapalovací kamínek a v r. 1908 tento vynikající rakouský chemik a vynálezce žárové punčošky vynalezl již moderní benzinový zapalovač s jiskřicím kamínkem a ocelovým škrtacím kolečkem. Roku 1928 vznikla v Anglii světoznámá firma na výrobu zapalovačů Ronson. Pozdější výrobky této firmy už nepoužívaly kamínek a kolečko a zapalování měly elektrické. Ronson Electronic měl nepatrnou baterii, kondenzátor a transformátor. Stačilo jemně stisknout tlačítko a vznikla jiskra, která zapálila plyn. Plynové zapalovače plněné zkapalněným propan – butanem se objevily na trhu již v r. 1947. Někteří výrobci zapalovačů přišli s plynovým zapalovačem Solartronic na sluneční baterii. Na jedno nabití baterie je možné použít zapalovač až 1500krát. Nejúspěšnější jsou však plynové zapalovače s piezoelektrickým zapalováním. Princip piezoelektrického zapalování spočívá v tom, že při působení tlaku nebo tahu na některé druhy krystalů (křemen, turmalín) se na nich hromadí elektrické náboje. Vyvolaného napětí se využívá např. pro konstrukci zapalovačů plynu, miniaturních zdrojů pro signální zařízení ap. Tyto plynové piezoelektrické zapalovače, příslušně konstruované, jsou oblíbené i pro zapalování kuchyňských plynových spotřebičů. Nejpodivuhodnější však na tom je skutečnost, že piezoelektrický jev objevili fyzikové Pierre a Paul Curieovi již v r. 1880

Admin2

Nezapomínejte prosím na archiv, kde najdete odpověď na opakovanou otázku. Stejně tak vám napoví našeptávač.

Zkuste být originální a neopakovat často otázky, které najdete v archivu.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-bylo-driv-4

anonym

Tímto bych chtěl poslat dotaz. Zda-li se v budoucnu dostane i na nějakou mobilní verzi odpovědí kde by fungovalo i vyhledávání?
Čas jde ku předu a i když nejsem velký zastánce nejnovějších technologií (viz moje láska k tlačítkovým telefonům), tak by to mohlo ulehčit práci.
Počkat on říká na mobilní verzi není vyhledáváí, takže ona mobilní verze existuje?