Avatar uživatele
Bronzový

Kdy byl v Československu benzín a nafta na příděl?

Údajně asi před třiceti lety byl benzín a nafta pouze v omezeném množství proti předložení technického průkazu, bylo to v době budování normalizačního socialismu, neb již při tržním hospodářství v kapitalismu a jak dlouho toto trvalo, rovněž z jaké příčiny.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Já to sice nepamatuji i když bych měl. Mám takové tušení, že kdysi něco takového se mělo zavést, ale nebylo to nakonec nutné, nebo se to použilo jenom krátkodobě ve velmi krátkém období. Bylo to při příležitosti celosvětové ropné krize, nebo při nějaké vojenské krizi (snad Suez, či 6 denní válka Izrael, Egypt). Jak říkám, nejsem si jistý, takže se mně to nějak moc nedotklo, pokud to vůbec bylo.
Fronty na benzin ty ale pamatuji, každá předzvěst zdražení benzinu tyto fronty vyvolala. Ceny ropy u nás i tenkrát kopírovaly ceny na světovém trhu. Díky dodávkám ropy ze SSSR a dlouhodobým smlouvám cenové dopady byly vždy o něco mírnější než ve světě.
Čeháčci skladovali benzín i ve vanách na koupání!!!!!
!

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Před třiceti lety určitě ne. Pokud je to pravda, tak dříve.
V 70. letech (a zřejmě i dříve) se lila nafta jen do náklaďáků a autobusů, osobní auta s diesely se zde neprodávala. Za to byla dostupná naftová kamna. Moji prarodiče si je koupili, jenže s naftou byl problém - nafta na topení byla sice tatáž jako pro auta (dostupná na benzínpumpě), ale za peníze ji pumpaři nechtěli prodat, nebo když tak "podpultově" s všimným do kapsy. Nevím, jestli prodej nafty na topení byl zakázán, nějakým nařízením, děda s babi ale disponovali nějakými poukázkami na odběr topné nafty a bylo jich nedostatečně. Ta topná nafta pak stála o pár haléřů méně, asi nějaká daň nebo co, ale pumpař už ji prodal, protože dostal spolu s penězi i ty odběrové poukázky.
Takže nafta k účelu vytápění opravdu na příděl byla.


Avatar uživatele
Bronzový

Poslední situace, kdy byly v ČR (tehdy ještě ČSFR) pohonné hmoty na příděl bylo v říjnu 1990 při krizi v zálivu a bylo to spojeno s deregulací cen. Bylo možné koupit určitý objem litrů, zapisovalo se to do TP. Trvalo to jen krátce. Detaily viz odkaz.
P.S. Trochu mě mrzí, že všichni odpovídají naprosto mimo. To si to nikdo nepamatujete / neumíte najít?

Zdroj: https://archiv.ihned.cz/c1-131 04770-zdrazeni-benzinu-prvni-l ekce-trzni-ekonomiky


Avatar uživatele
Registrovaný

Pokud to nekdy bylo tak 30 let je urcite malo na toto si nepamatuji. Pohonne hmoty nikdy na pridely nebyly a pokud se nekde vyskytla informace, ze bude nedostatek, tak vsichni brali kanystry a cepovali do nich. To s tim technickym prukazem atd neni pravda.


Avatar uživatele
Bronzový

Naftu možná ano, ale že mosoj tvrdí, že benzín skladovali ve vaně na koupání je hloupost největší z jeho strany.


Avatar uživatele
Zlatý

Před 30 lety to už nebyla éra normalizace, ale začátek jejího konce. Nepamatuju se, že by něco bylo na příděl. V Československu byl přídělový systém jen pár let po skončení 2. sv. války. Předtím v protektorátu Čechy a Morava. Jinak o ničem nevím.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Kryšpín

Cochee, nahlédl jsem do historie včetně pamětí odborníka pana Louly na paliva. V 70 letech se začalo při budování normalizačního socialismu výkřiky hesly nafta palivo budoucnosti, bylo to možná do doby než Sověti příškrtili kohoutky. Topná nafta byla za 0,90 Kč a poukázky se nakupovaly na poště v jakémkoliv množství, pumpař neměl možnost jakkoliv výdej omezovat a byl rád že byl větší prodej paliv poněvadž z každého většího prodeje měl větší provize. Osobní nafťáky také trochu jezdily staré předválečné Mercedesy 190 a 200, Hanomagy a lepšo-lidi měli i poválečné Mercedesy. A pokud proběhl film pumpaři od Zlaté podkovy, tak tam jakési kšefty s naftou byly, ovšem pokud byla stejná jakostí nafta zakoupené na poště za 0,90 Kč, tak pumpař který vyšmelil naftový poukaz od šoféra státního podniku za méně než 0,90 Kč, tak kaminkářům, neb majitelů osobních dieselů musel jít pod cenu 0,90 Kč, pokud se dodržel zákaz prodeje nafty mimo kaminkáře a nikoliv do vozidel, tak český šikula popadl kanystr plecho pohyb nechal za rohem nakoupil na poukázku TP a palivo přečerpal do vozidla. A jako v každém zaměstnání se jednalo o slušné, průměrné, vykukové i zloděje u čerpacích stanic a jinak čím více paliva a olejů čerpadlář prodal, tak tím měl větší výplatu, tudíž i když to bylo v době jiného Ismu žádné omezení nebylo. V nýnější době i když má případně menší prodej paliv tak jim to vyrovnává všemožné zboží na prodejně.

Avatar uživatele
Bronzový

Kryšpín

Pepa25, děkuji za názor, vyprávěl mi to benzínový sluha v důchodu který začínal u Benziny kdy ještě při čerpání paliva byl ukazatel odběru jak u velkých hodin, který se údajně vracel ručně zpět na nulu. A to byl benzín za 2, později 2,10 a speciál 2,40 super byl až později, ovšem kdy byl výdej na technický průkaz zapomněl. Provedl jsem dotaz do sídla nástupce Benziny, rovněž do nejčtenějšího denníku, ale bez odpovědi, pamětník dodal, že to bylo již v době neviditelné ruky trhu.

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Hapíky, na rozdíl od tebe jsem to zažil a pamatuji se.
Kepler, tak otázka nebyla položena.
Topná nafta byla podstatně levnější ( určitě po 1 Kčs). Takže se s ní kšeftovalo.
Regulace byla určitě po válce, kdy byly i potraviny na příděl.

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

cochee: jo, to si pamatuju. Topná nafta se prodávala pod názvem Bencalor za 0,90 kč za litr. Kdo si dokázal obstarat Mercedesa piáno nebo jiný diesel, tak jezdil za hubičku.

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 939
Stříbrný cukrar 837
Zlatý mosoj 763
Zlatý Kepler 549
Zlatý gecco 478
Stříbrný honza19hk 288
Zlatý led 288
Zlatý Lamalam 278
Zlatý Dochy 275
Zlatý Hlada 275

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.