holaola

Kdy budu platit sociální a zdravotní jako OSVČ na vedlejší poměr?

V listopadu 2016 jsem založil živnost na vedlejší poměr, rok 2016 byl ve ztrátě, uplatňuji výdaje podle skutečnosti, kdy začnu platit za soc. a zdrav.? Až když budu podávat další dan. přiznání v roce 2018? Do tý doby to nemusím řešit a pak mi to zpětne dopočítaj?

Nejlepší odpověď
Hlada

Ano. U vedlejšího příjmu se neplatí zálohy, takže pojistné zaplatíte na základě přehledů po podání přiznání.

Další odpovědi
ivzez

Podle mne už jste měl zálohy na zdravotní pojištění platit od ledna
ve výši odpovídající minimální záloze pro OSVČ vedlejší.
Doporučuji se obrátit na zdravotní púojišťovnu a vyřešit to s ní.

Sociální pojištění můžete dořešit až po skončení roku.
Pokud budete mít příjmy něco málo přes 60 tisíc za rok,
nebudete sociální pojištění hradit vůbec.
Ovšem i zde bych doporučila si to ještě ověřit u OSSZ.

______________

K odpovědi Hlady:

Neplacení záloh OSVČ vedlejších se (pokud si dobře
vzpomínám) týkají jenom prvního roku podnikání…

autacek

Živnost není na vedlejší poměr. Asi jste myslwl vedlejší příjem. První rok v takovém případě zálohy na ZP ani SP platit nemusíte, následné roky platíte zálohy dle přehledu za loňský rok.

da ny

Měla jsem to podobně.
Po odevzdání daňového přiznání za 4 měsíce r. 2016, bylo mou povinností nahlásit tuto částku (měla jsem 2. kopii) nahlásit příjem OSSZ, kde jsem, pro nižší příjem nic neplatila (jsem, ale v ID) a také ZP. Ta mi v dubnu 2017 vyměřila zálohovou částku pojištění, kterou jsem na místě zpětně od ledna 3017 uhradila.
Zálohu měsíčně odesílám na účet VZP. Nevím, jak je to u ztrátové vedlejší činnosti (bez příjmu). Zeptejte se na ZP.

mosoj

Přesně tak jak říkáš. Jedná se hlavně o zdravotní pojištění. Sociální se platí až při zisku! cca 65 000 Kč. Nezapomeň si uplatnit v daňovém přiznání tu ztrátu za rok 2016.
A drap si stále vede svou.
https://www.pe­nize.cz/social­ni-a-zdravotni-pojisteni/247377-zivnost-na-vedlejsi-pracovni-pomer

Ivzez a z čeho se měly ty zálohy vypočítat když byl ve ztrátě?? Zálohy se vypočítávají ze skutečnosti předchozího roku.