zjentek

Kdy budou za neoprávněný vzdálený vstup do cizího PC konečně stejné tresty, jako za neoprávněný vstup do cizího bytu?

Kdy myslíte, že bude této spravedlnosti učiněno zadost a za vniknutí do PC bez vědomí majitele budou exemplární tresty? Zkrátka bobík, hrabající po síti v cizím kompu dostane exemplární trest za nebetyčnou drzost, podobně jako by se hrabal v cizím bytě, v cizím majetku. A nikdo se nebude ptát, co a proč tam dělal. Jednoduše dostane flastr „jak cyp“ a hotovo. Pěkně natvrdo. Víte? Zkrátka bobík už nijak nezdůvodní své jednání, stejně jako ho nezdůvodní při překonání dveří cizího, soukromého bytu a už si prostě nevystačí s velice oblíbenými argumenty, že si měl majitel zamknout anebo jinak lépe zabezpečit dveře a okna sítě, která ústí na jeho soukromé či pronajaté půdě. Státní zástupce, potažmo soudce zmetka vystřelí přímou cestou svižně rovnou za katr. Ono k tomu bezpochyby dojde, ale kdy?

Kdy si myslíte, že začne být zákon fér i v tomto ohledu a ubožáci, tajně navštěvující cizí počítače začnou být trestáni podobně, jako třeba zloději, pedofilové, či jednoduše osoby, vykrádající a narušující cizí soukromí?

A co si myslíte o těchto často pokryteckých osobách, které zřejmě zatím ještě nedokáží správně rozlišit kriminální rozsah a dopad svého chování? Jak jim asi bude, až na ně dopady jejich jednání jednou dopadnou? Budou pak pokorní? Nebo budou o to více kázat o morálce sítě?

Nezvaní návštěvníci cizích PC.

Odpovědi
Kryšpín

Kolega měl nezvanou návštěvu v chalupě kterou navštěvuje občas, návštěvník se občerstvil, zapil vínem a pivem sebral mot. pilu, nějaké drobnosti a zmizel nic nebylo poškozeno. Zámek nebyl poničen / pravděpodobně otevřel planžetou / policista po příjezdu měl dotaz a nezapomněl jste zavřít, máte ještě jiné zajištění alarm, neb ještě druhý zámek, né nemám hm tak to bude pro náhradu z pojišťovny problém.
A tak je to i u počítače, tabletu mobilu a pod.

anonym

Ono je v podstatě jedno jak vysoké tresty za to jsou protože v drtivé většině případů není možné identifikovat konkrétního pachatele. Povede se to vlastně jen tehdy, když je pachatel tak naivní že se ohlásí sám. Tito lidé ovládají IT natolik že pro ně skutečně není problém veškerou síťovou aktivitu spojenou se zamýšleným kybernetickým útokem provádět beze stop, které by k němu vedly. Používají se VPN, k dotyčnému vás nenavede ani IP adresa, prostě nic.

Takže trest můžete sice stanovit vysoký, ale pořád půjde spíš jen o takové zastrašování než trest který by se skutečně pravomocně vykonal.

zjentek

Ad Kryšpín: státní systém, podporující trestnou činnost, křivíc lidské charaktery.