annas

Kdy asi vzniklo a co znamená úsloví „velký jako Brno“?

Proč Brno?

Nejlepší odpověď
rynek878

Možná proto, že Brno bylo v době vzniku tohoto úsloví velké, a také možná proto, že za 1. republiky vzniklo tzv. Velké Brno. Byl to dobový politický skutek, kdy Masarykova republika těžce nesla, že by druhé největší město republiky mělo většinu německého obyvatelstva, a tak k němu připojila předměstí a okolní vesnice – a ejhle, poměr se obrátil.

Zdroj: http://www.on­tola.com/cs/vel­ky-jako-brno

Další odpovědi
hanulka11

V roce 1919 se Brno stalo druhým největším městem republiky. Tehdy se doslova ze dne na den rozrostlo o jedenadvacet bývalých předměstí a dvě samostatná města, Královo Pole a Husovice, a dostalo přívlastek „velké“. Díky tomuto rozšíření se Brno zvětšilo téměř sedmkrát a počet jeho obyvatel stoupl o více než sto tisíc. „Konkrétně 16. dubna 1919 se plocha Brna zvětšila z necelých dvou tisíc hektarů na více než dvanáct tisíc a počet obyvatel vzrostl z 131 663 na 221 758 osob. Od té doby se také říká velký jako Brno,“ upřesnila brněnská historička Milena Flodrová

Zdroj: http://brnensky­.denik.cz/seri­aly/navrhovany-rust-brna-okolni-obce-odmitaji20100303­.html