sved

Kdy a proč vznikla, dalo by se říct, tradice přebírat v manželství příjmení po partnerovi?

Nejlepší odpověď
annas

"Kodifikace příjmení byla zavedena v době vlády dvou panovníků. Marie Terezie a jejího syna Josefa II.

Bylo nařízeno, aby lidé používali příjmení, která byla dědičná. I předtím však už příjmení existovala, přičemž se často vázala na nějaký konkrétní statek či chalupu, kde lidé žili," vysvětlil vedoucí oddělení pro správu fondů a sbírek v Zemském archivu v Opavě Zdeněk Kravar."
Zdroj: http://www.de­nik.cz/moravskos­lezsky-kraj/prijmeni11092016­.html

S tím souvisí i změna příjmení, protože ženy byly pouze osobami druhořadými, odvozenými od existence mužů.

Nakonec většina českých ženských příjmení má koncovkou -ová, což je, jak známo, koncovka přivlastňovací: žena byla nejprve majetkem otce (je-li otec Novák, pak Novák-ova, tedy Novákovi patřící) a po svatbě přešla plynule do vlastnictví manžela – mimo jiné tím, že přijala jeho příjmení."

Michaela Marksová-Tominová
http://blog.ak­tualne.cz/blo­gy/michaela-marksova-tominova.php?i­temid=4145

Dnes v době plné emancipace si ženy nechávají své příjmení rodné, jak je třeba znají spolužáci,va přídávají si i manželovo.

Ještě jsem našla tuto informaci

"První předpisy, které vyžadovaly důsledné používání příjmení dědičných, vznikaly například roku 1772 nebo 1779, kdy se upravovalo vedení matrik V r. 1780 byla uzákoněna dědičnost příjmení. Tehdy dostali příjmení i bezzemci a čeleď.
Tyto předpisy byly završeny patentem císaře Josefa II. z1. 11. 1786. V tomto dokumentu ustálil používání druhého jména, které se tímto stalo povinné ze zákona a dědičné.

Manželka měla používat manželovo příjmení a děti také. Tímto způsobem se mělo zabránit změnám a následnému chaosu v
pojmenování obyvatel. "

Příklad z r. 1585 – Vít Regal – Majdalena, jmenovaného Víta matka. Užívalo se jen osobní jméno.
D. Moldanová: Naše příjmení

Další odpovědi
Altair-AC

Aby se poznali a taky protože v minulosti byli muži bráni jako ti prvořadí ,takže proto.