hapiky

Kdy a na který vynález či dílo byl poprvé uplatněn patent?

Bylo to ještě před 17.stoletím, kdy začal platit Statute of Anne?

Nejlepší odpověď
annas

Historie patentů a patentového práva se obecně považuje za začátek s benátským statutem z roku 1474 .

Existují určité důkazy, že některá forma patentových práv byla uznána ve starověkém Řecku . V roce 500 př .n. l v řeckém městě Sybaris (nacházejícím se v jižní Itálii ) "byli povzbuzování všichni, kteří navrhli nějakou úpravu,“ nový luxus v luxlusu“ a přineslo to zisky.

V městě Sybarise byla udělena výhradní práva po dobu jednoho roku tvůrcům jedinečných kulinářských pokrmů. Uvádí Athenaeus ve 3. století n. l. s odvoláním na historika jménem Plútarchos.

V Anglii vydal panovník granty ve formě písemného patentu vynálezcům, kteří podali žádost. V r., 1331 společnosti John Kempe Tento patentový list poskytl příjemci monopol k výrobě určitého zboží nebo poskytnutí určitých služeb.

Dalším časným příkladem tohoto patentu byl grant, který vydal Henry VI. V roce 1449 poskytl vlámského muži Janu z Utyamna na dvacet let monopol na jeho vynález.

První italský patent byl udělen Florenskou republikou v roce 1421. Florentský architekt Filippo Brunelleschi obdržel tříletý patent na člun s výtahem , který v roce 1421 převážel l mramor podél řeky Arno. ]
Článek pokračuje vývojem moderního patentového systému
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/History_of_pa­tent_law

Další odpovědi
Kepler

Florentinský architekt Filippo Brunelleschi dostal na tři roky patent na člun se zdvihacím zařízením, který převážel mramor podél řeky Arno v roce 1421. Patent v moderním slova smyslu však vznikl v roce 1474, kdy Benátská republika přijala dekret, podle kterého nové vynálezy, před tím než byly uvedené do praxe, musely být předány úřadu, aby získaly právo bránit ostatním v jejich používání a výrobě. (wiki)