Drap

Kdy a kde vznikly adventní kalendáře?

Pro své děti a vnuky kalendáře kupujete, nebo vyrábíte sami ?

Nejlepší odpověď
annas

Jaká byla historie jeho vzniku?

Adventní kalendář má 24 políček, i když první adventní neděle připadá na nedělii od 27. 11. do 3. 12.

V 19. století v Hamburku vymyslel protestantský duchovní jakýsi prototyp adventního kalendáře, vlastně i adventního věnce. Založil školu pro chudé děti. Ty se ptaly, kdy už budou Vánoce. Proto vzal v r. 1839 staré dřevěné kolo a upevnil na něj 24 svíček. Každý všední den včetně soboty zapálily děti svíčku červenou, v neděli pak bílou a uvědomovaly si, jak advent ubíhá.

První kalendáře s papírovými okénky se objevily počátkem 20. století. Za autora tohoto nápadu se považuje mnichovský tiskař Gerhard Lang.

Dnes mají adventní kalendáře různou podobu, jsou vyrobeny z různého materiálu,. Ale jedno mají společné: těšení se na Ježíška.

Podle MF Dnes, příloha Rodina.

Kalendář nevyrábím, už jen adventní věnce z větví a se sušenou přírodní výzdobou.

Další odpovědi
anonym

Ne, nekupuji. Děti jsou už dospělé a vnuci dostávají AK od rodičů. Já bych si přál ten co je : http://www.pi­voteka.cz/tem­p/foto_detail_ma­in_zoom_725750­.jpg?v=1

marci1

"Jeho tradice sahá někdy do devatenáctého stojetí v Německu a první spolehlivě doložený máme z roku 1851. Tehdy vznikaly adventní kalendáře ručně a byly unikátními uměleckými díly. První sériově vyrobený adventní kalendář potom vznikl opět v německu, v Mnichově, v roce 1908.

Adventní kalendář Gerharta Langa (1881 – 1974) byl tištěný a jmenoval se V zemi Ježíškově. Složen byl ze dvou listů papíru. Na jednom bylo v malých okénkách vytištěno 24 básniček, na druhém stejný počet vánočních obrázků. Šikovné děti měly v průběhu Adventu za úkol postupně vytřihovat obrázky a lepit je k jednotlivým básničkám, až jim na Štědrý den ze skládačky měla vyjít na obrázku celá zimní vánoční krajinka.

Jak to bývá u pěkných nápadů zvykem, na začátku se vůbec adventní kalendáře pana Langa neujaly. Pomohlo jim až doporučení církevních úřadů a ministerstva školství, které je prosadily jako pomůcku do škol do hodiny náboženství. Na výtvarném zpracování obrázků se podíleli známí umělci a jednalo se proto o malá umělecká díla. Zobrazovaly liturgické výjevy z Bible a vypadaly jako části měst nebo vesnic s důmyslně skrytými okénky, které skrývaly obrázky, verše nebo citace náboženských textů.
Adventní kalendář ve 20. století

V období obou světových válek to měly adventní kalendáře obecně špatné. Zcela zmizely z trhu a pomalu se začaly navracet až v roce 1942, ale obsahovaly propagandistickou vojenskou tematiku osamocených mužů na frontě.

Teprve po skončení druhé světové války se s adventními kalendáři pořádně seznámil zbytek Evropy. V průběhu 50. a 60. let se začaly objevovat na pultech obchodů i v dalších evropských zemích a zanedlouho si každý národ přizpůsobil vzhled a symboliku vlastním tradicím a vkusu.

Původním cílem adventního kalendáře je připomenout dětem vánoční událost popisovanou v Bibli a zpříjemnit jim čekání na vánoční dárky. I když se možná velká část původní tradice vytratila v hluku moderní doby, stále tu máme adventní kalendáře naplněné chutnou čokoládou, vyzdobené pěkným vánočním motivem, a až je Vaše děti uvidí, budou vědět, že se blíží Vánoce."
Kalendáře kupuji. 🙂
http://www.vse­vyhodne.cz/clan­ky/tradice-adventnich-kalendaru/

Jakub Tlapal

My adventní kalendář pro děti kupujeme. Kdyby měla manželka vyrábět krabičky, nebo pytlíčky, tak to by se asi zbláznila, když máme dvě děti 😁 . Letos jim chci koupit adventní kalendář lego Harry Potter, který jsem našel na https://zivota­vyziva.cz/adven­tni-kalendar-pro-deti/ . Oba dva Harryho Pottera milují, tak z kalendáře budou mít předčasné Vánoce.

květák75

No, my teda adventní kalendář každý rok kupujeme. Třeba zrovna letos se nám povedlo sehnat jeden opravdu hezký. Našla jsem ho tady https://www.e­mako.cz/adven­tni-kalendare/ Určitě doporučuji mrknout, mají tam opravdu pěkný výběr. :)