Avatar uživatele
Drap

Kdy a kde vznikly adventní kalendáře?

Pro své děti a vnuky kalendáře kupujete, nebo vyrábíte sami ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, anonym, johana 56, marci1 před 2022 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jaká byla historie jeho vzniku?

Adventní kalendář má 24 políček, i když první adventní neděle připadá na nedělii od 27. 11. do 3. 12.

V 19. století v Hamburku vymyslel protestantský duchovní jakýsi prototyp adventního kalendáře, vlastně i adventního věnce. Založil školu pro chudé děti. Ty se ptaly, kdy už budou Vánoce. Proto vzal v r. 1839 staré dřevěné kolo a upevnil na něj 24 svíček. Každý všední den včetně soboty zapálily děti svíčku červenou, v neděli pak bílou a uvědomovaly si, jak advent ubíhá.

První kalendáře s papírovými okénky se objevily počátkem 20. století. Za autora tohoto nápadu se považuje mnichovský tiskař Gerhard Lang.

Dnes mají adventní kalendáře různou podobu, jsou vyrobeny z různého materiálu,. Ale jedno mají společné: těšení se na Ježíška.

Podle MF Dnes, příloha Rodina.
--
Kalendář nevyrábím, už jen adventní věnce z větví a se sušenou přírodní výzdobou.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Ne, nekupuji. Děti jsou už dospělé a vnuci dostávají AK od rodičů. Já bych si přál ten co je : http://www.pivoteka.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

"Jeho tradice sahá někdy do devatenáctého stojetí v Německu a první spolehlivě doložený máme z roku 1851. Tehdy vznikaly adventní kalendáře ručně a byly unikátními uměleckými díly. První sériově vyrobený adventní kalendář potom vznikl opět v německu, v Mnichově, v roce 1908.

Adventní kalendář Gerharta Langa (1881 - 1974) byl tištěný a jmenoval se V zemi Ježíškově. Složen byl ze dvou listů papíru. Na jednom bylo v malých okénkách vytištěno 24 básniček, na druhém stejný počet vánočních obrázků. Šikovné děti měly v průběhu Adventu za úkol postupně vytřihovat obrázky a lepit je k jednotlivým básničkám, až jim na Štědrý den ze skládačky měla vyjít na obrázku celá zimní vánoční krajinka.

Jak to bývá u pěkných nápadů zvykem, na začátku se vůbec adventní kalendáře pana Langa neujaly. Pomohlo jim až doporučení církevních úřadů a ministerstva školství, které je prosadily jako pomůcku do škol do hodiny náboženství. Na výtvarném zpracování obrázků se podíleli známí umělci a jednalo se proto o malá umělecká díla. Zobrazovaly liturgické výjevy z Bible a vypadaly jako části měst nebo vesnic s důmyslně skrytými okénky, které skrývaly obrázky, verše nebo citace náboženských textů.
Adventní kalendář ve 20. století

V období obou světových válek to měly adventní kalendáře obecně špatné. Zcela zmizely z trhu a pomalu se začaly navracet až v roce 1942, ale obsahovaly propagandistickou vojenskou tematiku osamocených mužů na frontě.

Teprve po skončení druhé světové války se s adventními kalendáři pořádně seznámil zbytek Evropy. V průběhu 50. a 60. let se začaly objevovat na pultech obchodů i v dalších evropských zemích a zanedlouho si každý národ přizpůsobil vzhled a symboliku vlastním tradicím a vkusu.

Původním cílem adventního kalendáře je připomenout dětem vánoční událost popisovanou v Bibli a zpříjemnit jim čekání na vánoční dárky. I když se možná velká část původní tradice vytratila v hluku moderní doby, stále tu máme adventní kalendáře naplněné chutnou čokoládou, vyzdobené pěkným vánočním motivem, a až je Vaše děti uvidí, budou vědět, že se blíží Vánoce."
Kalendáře kupuji. :-))
http://www.vsevyhodne.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
květák75

No, my teda adventní kalendář každý rok kupujeme. Třeba zrovna letos se nám povedlo sehnat jeden opravdu hezký. Našla jsem ho tady https://www.emako.cz/… Určitě doporučuji mrknout, mají tam opravdu pěkný výběr. :)

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost