annas

Kdy a kde se zrodily první zápalky ve světě a u nás?

Nejlepší odpověď
takhlene

První zápalky s hlavičkami vyrobil koncem 19. století chemik Oltosy. Dřevo bylo napuštěno chemikáliemi, které se vzňaly na třecí ploše podobně, jako zápalky současné.

Další odpovědi
tom004

Tady to asi bude rychlejší a ucelenější:

Zdroj: http://www.mi­kubis.cz/sirkar­stvi.htm

vagra

První třecí zápalky, tzv. congrevské, dostaly jméno po vynálezci světelných raket, generálu Congreovi. Vyrobil je anglický lékárník John Walker v Londýně ve dvacátých letech 19. století. Zapalovly se protažením mezi skelnými papíry. O deset let později se objevily první zápalky fosforové. Ve své laboratoři je vyráběl také Vídeňský lékárník Štěpán Römer. Hořlavá směs obsahovala bílý fosfor, minium, chlorečnan draselný a burel. V laboratoři lékárníka Römera připravovala hořlavou směs jeho paní. Při práci jí pomáhala Marie Urbancová z Lipníku na Moravě. Do zcela prozaické historie zápalek vstupuje romantický prvek – láska Marie k truhlářskému tovaryši Vojtěchu Scheinostovi, rodáku ze Sušice. Na svém vandru světem dospěl až k lékárníku Römerovi, aby mu hobloval dřívka na zápalky. Později oba odešli do Vojtěchova rodného města a zde sami začali s výrobou zápalek.
Sušice byla v tu dobu zapadlým a odlehlým městečkem. Ruch na zlaté stezce už dávno odezněl a obyvatelům se zde, ani výše v horách Šumavy nevedlo právě nejlépe. Když sušický magistrát jmenoval Scheinosta 31. října 1839 výrobcem zápalek, dal tak lidem novou možnost výdělku a městu založení nové tradice. Z počátku pracovali Scheinost s manželkou až dvacet hodin denně, aby vyrobili první zápalky, prodávané pak na trzích a poutích.

Zdroj: http://sirky.web­z.cz/historie­sirek.html