Avatar uživatele
Bronzový

Kdy a kde se začaly používat zrcadla?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Lidé si sami sebe odjakživa rádi prohlíželi. Původně to byla pouze vodní hladina, která odrážela lidskou tvář, později se začaly používat mísy s olejem. Už v 6. století př.n.l. se objevují vyleštěné desky z obsidiánu. První závěsná zrcadla vnikla v době bronzové. Používali je jak staří Egypťané, tak Římané a Řekové. Výrobním materiálem bylo kromě kamenných desek zlato, stříbro, mosaz a bronz.

Koncem středověku byl benátskými skláři vynalezen postup nanášení stříbřité vrstvy, směsi rtuti a cínu, na rovnou skleněnou desku. Až v roce 1836 byl k tomuto účelu použit roztok stříbra. V období baroka (17. století) se zrcadla stávají běžnou součástí evropských příbytků, stále jsou však výsadou králů, šlechty a bohatých obchodníků; jsou symbolem určité prestiže a bohatství. Velký důraz byl kladen na kvalitu a zdobení rámu – ten je totiž jedinou částí zrcadla, která podléhá jednotlivým uměleckým slohům. Do domácností obyčejných měšťáků se zrcadla dostávají až v 19. století, ve století 20. už jsou běžnou součástí spotřebního zboží.

Dnes je při výrobě zrcadel využíván roztok dusičnanu stříbrného, kterým se polije povrch skla. V průběhu cca jedné hodiny je roztok zredukován na kovové stříbro. Často je také používána vrstva hliníku, která mj. lépe odolává korozi.

Zdroj: http://aguia.bloguje.cz/696642 -z-historie-zrcadel.php

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Zrcadlo je lesklá hladká plocha, která výborně odráží světlo. Prvním zrcadlem zřejmě byla vodní hladina, kde lidé mohli pozorovat obraz svého okolí nebo také svůj obráz. Někdy v 6. tisíciletí př. n. l. se objevují vyleštěné obsidiánové desky, které slouží jako zrcadla. Od 2. století př. n. l. se začínají vyrábět kovová zrcadla z leštěného bronzu.Ve starověkém Egyptě lidé používali jako zrcadla mnoho věcí včetně hladiny vody v nádobách, leštěného kovu (nejčastěji ze stříbra) či vlhkých kamenů. Ale ani jedna z nich nebyla dostatečně hladká, aby vytvářela skutečně ostré a dokonalé obrazy. Také Číňané vyráběli vynikající zrcadla z leštěného kovu před více než 2000 lety.
http://fyzmatik.pise.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Tady je nějaké čtení.Některé legendární obranné stroje, které Archimédés vynalezl, byly v moderní době zrekonstruovány a ukázalo se, že mohly být funkční. Zrcadla, kterými měl podle legend zapalovat římské lodě, mezi ně ale nejspíše nepatří; pravděpodobnější teorie, kterou podporoval i Leonardo da Vinci a Galén, je, že Archimédés použil k zapálení lodí parní kanón.[5]

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/A rchim%C3%A9d%C3%A9s

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.