Vosička77

Kdy a kde se naposledy měřila teplota tání ledu?

Nejlepší odpověď
Kelt

Teplota tání ledu není jednoznačná záležitost, protože led se vyskytuje v několika podobách, fázích, či jak to nazvat a je jich tuším 17. Ale ty asi myslíš teplotu tání ledu, tedy teplotu tzv trojného bodu, kdy jsou přítomny všechny 3 fáze. To je tuším 273, 16 K. Zřejmě je na to speciální laboratoř, měřící přístroje. Zda to dělá ústav pro míry a váhy u Paříže a jak často, to nevím, ale určitě se všechny hodnoty, podle kterých se upravují standardy, velmi přísně kontrolují. U nás to jsou schopni změřit taky v ČSAV , stejně jako body tání různých kovů. A jinak to může být náplň fyzikálních praktik na libovolném gymnaziu nebo střední škole s příslušným technickým vybavením. /to měření teploty tání ledu) Ale o tom zase takový přehled nemám.

cochee

Kelt: teplota tání ledu NENÍ trojný bod, což, troufám si říct, víš, takže jsi zřejmě jen nešťastně formuloval tu druhou větu své odpovědi.

Pepa25

Teplota tání ledu závisí na tlaku. Ale jinak je to konstanta, při definovaných laboratorních podmínkách vyjde stejně, bez ohledu na to, kdo a kdy to měří 😉

jáára

Kdo to ví, že je 17 druhů vodního ledu. Já jo. Seš dobrej. Zdar!